Яскравий представник сімейства Бобові, який не тільки прикрасить вашу ділянку, а й принесе користь, — люпин. Особливістю цієї рослини є потужна стрижнева коренева система, яка проникає глибоко в землю і розпушує ґрунт, а також сприяє його природному збагаченню азотом. Це стає можливим завдяки бактеріям Bradyrhizobium lupini. Вони знаходяться в кореневих бульбах і накопичують азот, що надходить з повітрям, а також забезпечують його рівномірний розподіл у грунті в районі виростання люпину.
Культура росте навіть на неродючих, піщаних ґрунтах без підживлення. Невибагливий люпин також до вологи та тепла. Тож загалом ці квіти невибагливі. Але для того, щоб отримати красиво квітучі клумби, потрібно докласти деяких зусиль. У цій статті розповімо про правила посадки люпину та особливості догляду за квіткою. А для початку пропонуємо познайомитися з найпомітнішими представниками роду.
Види та сорти люпину
Налічується понад шість сотень видів люпинів — вихідців з Америки, Африки та Середземномор’я. У роді Lupinus є як багаторічні, так і однорічні рослини.
Найчастіше як декоративні використовуються сорти люпину багатолистого (Lupinus polyphyllus). Рослина в природних умовах може досягати півтора метра у висоту і розростатися завширшки до метра. Під час цвітіння викидає над листям довгі свічкоподібні суцвіття з безліччю квіток. Вони в залежності від сорту можуть бути практично будь-якого кольору: від білого до темно-бузкового. Трапляються і різнокольорові варіанти.
Наприклад, серед яскравих багатобарвних представників в інтернет-магазині Florium можна замовити саджанці люпинів таких сортів:
- Russell Hybrids;
- Minarette Mix;
- Mix.
Для створення красивого квітника також підійдуть популярні у садівників та ландшафтних дизайнерів різновиди люпину:
- My Castle — з яскравими червоними квітками та насичено-зеленими листочками на довгих черешках. Цвіте у червні – липні і випромінює ненав’язливий аромат.
- Chandelier — на високому прямому стеблі з безліччю невеликих жовтих суцвіть на вершині і пальчастим листям. Цвіте з кінця травня до середини червня.
- The Pages — виростає в компактний кущ із пірамідальними вогненно-червоними суцвіттями, які на вершині залишаються блідо-молочними. Сорт має легкий солодкий запах. Цвіте з червня до липня.
- Noble Maiden — відрізняється білосніжними суцвіттями-свічками, які вигідно виглядають на тлі яскраво-зеленого пальчастого листя.
- The Governor — впізнаємо за квітками, пофарбованими у всі відтінки синього. Виростає вище метра, цвітіння припадає на травень.
Окрім декоративних сортів, активно обробляється як кормова культура такий вид, як люпин вузьколистий. На відміну від описаних вище видів, вузьколистий люпин є однорічною рослиною, яка також використовується як лікувальна та як сидерат.
Вирощування люпину та догляд за рослиною
Найпоширеніший метод розсади вирощування. Для цього можна або купити вже готові саджанці люпину, або самостійно виростити розсаду з насіння.
Насіння багаторічних рослин висівають у відповідну ємність (у перші дні березня) або відразу у відкритий грунт (у квітні, коли мине загроза весняного снігопаду, або перед зимовими холодами, наприкінці жовтня).
Субстрат для посадки має бути пухким: по дві частини дерну та торфу та одна частина піску. Можна з’єднати насіння з подрібненими бульбами старих люпинів — так прискориться зростання бактерій, що накопичують азот. Через один-два тижні з’являться сходи. Посіви варто вкрити вологою марлею та залишити у теплому місці.
Висадка розсади у відкритий грунт проводиться за наявності на стеблі 3-4 листків. Важливо не зволікати з цим, оскільки коренева система розвивається швидко.
Культура найкраще розвиватиметься на суглинці або супіщаному грунті, слабокислому або слаболужному. Люпину потрібне відкрите, добре освітлене місце. Кущики вкорінюють на відстані не більше півметра один від одного.
Після посадки треба буде протягом першого сезону розпушувати ґрунт та видаляти бур’яни. Дорослі кущі потребують регулярного підгортання. Обрізки потребують лише суцвіття після їх в’янення.
На початку потрібно регулярний полив. При цьому важливо не допускати перезволоження ґрунту.
У перший рік добрива не знадобляться. Потім можна використовувати комплексні мінеральні підживлення.