Новини Православна Церква України переходить на новоюліанський календар
Рішенням Архієрейського Собору помісної Української Православної Церкви під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія 24 травня 2023 року затверджено Постанову про календарне питання, в якій визначено перехід на новоюліанський календар з 1 вересня цього року, зберігаючи за парафіями та монастирями, які цього бажають, право використовувати старий календар. Про це повідомили в Православній Церкві України,
«Це рішення, на яке чекає від нас і більшість вірних нашої Церкви, і більшість українського суспільства. Це рішення не просте, ми йшли до нього тривалий час, поступово, крок за кроком, і робимо його зважено. Але воно так само необхідне, як свого часу було необхідним рішення запровадити українську живу мову в богослужінні замість традиційної слов’янської, запровадити автокефальний устрій життя Церкви замість багатосотлітньої підлеглості. Не всі сприйняли ці рішення, не всі їх підтримали – але вони були вірними та життєво необхідними. Так само вірним і життєво необхідним для нас є рішення про перехід на оновлений календар, який є більш точним астрономічно та церковно прийнятим, зі збереженням традиційної пасхалії», – зазначив Митрополит Епіфаній, коментуючи історичне рішення Собору.
Загальне вживання новоюліанського календаря, після затвердження цього рішення Помісним Собором, що скликається на 27 липня 2023 р., буде запроваджене з 1 вересня цього року, коли розпочинається новий церковний рік. Водночас парафії і монастирі, які бажають дотримуватися старого календаря, матимуть цю можливість – календарна реформа відбудеться без примусу, поступово і усвідомлено.
“Зауважимо, що питання календарної реформи давно дискутується і в суспільстві, і в Церкві. І ми бачимо, що з року в рік все більшим стає число прихильників переходу на оновлений, сучасний календар, яким вже давно користуються більшість Помісних Православних Церков.
З новою силою це питання постало внаслідок російської агресії. Нині юліанський календар сприймається як пов’язаний з російською церковною культурою. Адже сучасним (новоюліанським) календарем користуються ті Церкви, які підтримують нашу Помісну Церкву, натомість опоненти і, в першу чергу, РПЦ – дотримуються старого календаря (юліанського).
Тож прагнення збереження і утвердження своєї, української, духовної ідентичності, захист від агресії «русского міра», вимагають від нас назрілого рішення – долучитися до більшості Помісних Православних Церков і запровадити у вжиток новоюліанський календар”, – зазначили в ПЦУ.
Раніше на перехід на новоюліанський календар з 1 вересня заявила УГКЦ. Додамо, що більшість свят з 1 вересня православні християни, як і греко-католики, святкуватимуть з різницею в 13 днів відносно поки що чинного церковного календаря. Але ці зміни з переходом на новоюліанський календар не стосуватиметься Великодня і деяких інших свят з ним пов’язаних, наприклад Трійці та Вознесіння. Ці свята вираховують за місячним календарем навіть при переході на новий церковний календар ПЦУ та УГКЦ залишають стару методику обчислення цих свят.
Новий церковний календар
Обрізання Господнє – 1 січня (замість 14 січня).
Богоявлення, Водохреща – 6 січня (замість 19 січня).
Стрітення Господнє – 2 лютого (замість 15 лютого).
Благовіщення Діви Марії – 25 березня (замість 7 квітня).
День святого Юрія – 23 квітня (замість 6 травня).
Вознесіння Господнє (2023 рік) – 25 травня (дата не змінюється).
Трійця (2023 рік) – 4 червня (дата не змінюється).
Різдво Іоанна Хрестителя (Івана Купала) – 24 червня (замість 7 липня).
Апостолів Петра та Павла – 12 липня (замість 29 червня).
Пророка Іллі – 20 липня (замість 2 серпня).
Маковея (Медовий Спас) – 1 серпня (замість 14 серпня).
Преображення Господнє – 6 серпня (замість 19 серпня).
Успіння Пресвятої Богородиці – 15 серпня (замість 28 серпня).
Різдво Пресвятої Богородиці – 8 вересня (замість 21 вересня).
Воздвиження Хреста Господнього – 14 вересня (замість 27 вересня).
Покров Пресвятої Богородиці – 1 жовтня (замість 14 жовтня).
Архістратига Михайла – 8 листопада (замість 21 листопада).
Введення в храм Пресвятої Богородиці – 21 листопада (замість 4 грудня).
Андрія Первозванного – 21 листопада (замість 4 грудня).
День святого Миколая – 6 грудня (замість 19 грудня).
Різдво Христове – 25 грудня (замість 7 січня).
Собор Пресвятої Богородиці – 26 грудня (замість 8 січня).
Щедрий вечір, день святої Маланки – 31 грудня (замість 13 січня).
Фото із сторінки Митрополита Епіфанія
Залиште відповідь