Під пустелею Сахара знаходяться найбільші запаси підземної прісної води у світі

Пустеля Сахара у багатьох асоціюється з безкрайніми пісками, пекучим сонцем і повною відсутністю води. Все це вірно, але лише частково. Справа в тому, що на сході пустелі Сахари, під товщею піску розташоване найбільше у світі джерело підземних прісних вод, а деякі країни цього регіону вже ведуть видобуток дорогоцінної рідини, інформує Ukr.Media.

Нубійский водоносний горизонт розташовується на північному сході пустелі Сахара на території чотирьох держав: Лівії, Судану, Чаду та Єгипту. Водоносні шари є в багатьох частинах Сахари, але саме в цьому районі вони володіють підвищеною продуктивністю, яка дозволяє вести активний видобуток води. Орієнтовні запаси води, які містяться в шарі залозистого пісковика, становлять близько 150 000 куб. км. Велика частина Нубійського водоносного горизонту розташована на території Лівії, яка веде видобуток підземних вод ще з 70-х років минулого століття.

Регіон Куфра є яскравим прикладом того, як може змінитися життя в пустелі, коли в ній з'являється вода. П'ятдесят років тому, до того, як тут почали видобувати воду з Нубійського підземного горизонту, оазис Куфра був невеликим поселенням, через яке проходили торговельні шляхи з центральної частини материка до узбережжя Середземного моря. Але з приходом води все змінилося. Сьогодні Куфра є найбільшим сільськогосподарським районом не тільки Лівії, але і всієї Сахари. Численні зрошувані поля діаметром близько 1 кілометра добре видно на знімках цієї частини Сахари.

Крім Куфри, Лівії вдалося реалізувати ще один проект, пов'язаний з Нубійським водоносним горизонтом, який отримав назву " Велика рукотворна річка". Це грандіозна водопровідна система, яка доставляє воду з підземних горизонтів з півдня країни на північ. Тут, на узбережжі Середземного моря розташовані найбільші лівійські міста Тріполі, Гар'ян, Бенгазі, які також мають потребу в прісній воді. Грандіозний іригаційний проект, що включає мережу свердловин, водопроводів і водосховищ, був визнаний одним з найбільших за всю історію людства.

Не так давно Єгипет, який також відчуває потребу в додаткових обсягах прісної води, долучився до розробки Нубійського водоносного горизонту на своїй території. Підземні води в цій країні також використовуються для потреб сільського господарства і організації системи зрошуваного землеробства.

Пустеля Сахара володіє достатньою кількістю тепла для вирощування самого широкого спектру сільськогосподарських культур. Але все впирається у відсутність води, адже опадів у цьому регіоні випадає мізерно мало. Але якщо видобувати підземні води, яких в цьому регіоні досить багато, то можна перетворити пустелю на квітучий оазис. Але, на жаль, це можуть дозволити собі не всі країни, адже для видобутку підземних вод необхідно володіти певними технічними можливостями і матеріальними ресурсами.

Джерело