Перший прикорм: як визначити готовність дитини та як правильно вводити першу їжу, щоб не нашкодити малечі. Розповіла фахівець «Простору матері і дитини» у Стрию — Новини Стрий

З настанням піврічного віку у дітей, багатьох матусь турбує питання першого прикорму. Як зрозуміти, що дитина вже готова до нього? Як правильно вводити першу їжу? Та якою має бути ця їжі? – на всі питання, що стосуються прикорму дала розгорнуту відповідь фахівець «Простору матері та дитини» у Стрию Марія Брегін.

«Харчування немовлят і  дітей раннього віку має вирішальне значення для зростання та розвитку і впливає на все подальше життя.  Адже саме в перші 3 роки 1 клітина перетворюється на 5 трильйонів клітин,  маса мозку збільшується втричі, а  за перші 2 роки життя кишечник заселяється мікроорганізмами, біомаса яких становить понад 2 кг. Наше здоров’я на 70% залежить від харчування і способу життя, саме тому так важливо дбати про харчування дітей, адже це фундамент який ми закладаємо на майбутнє.» – розповіла Марія Брегін

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує виключно грудне вигодовування до 6 місяців, після 6 місяців потрібно вводити  прикорм. Та грудне молоко залишається основою харчування до року. Завдання прикорму в цей час полягає не у тому щоб просто нагодувати дитину, а в тому щоб познайомити з різними продуктами і навчити їсти різноманітну їжу. 

Про те що дитина готова до прикорму свідчать такі ознаки:

-дитині не менше 6 місяців (якщо дитина народилася раніше терміну, то за основу береться гестаційний вік);

-дитина подвоїла вагу від народження (а в разі передчасних пологів до 37 тижнів – вага помножена на 2,5);

-дитина добре тримає голову

-дитина вміє самостійно сидіти і може відсунути або відвернути голову, відмовляючись від їжі;

-дитина з’їдає щодня більше літра суміші (або більше 12 прикладань, коли з’їдаються обидві груді) і хоче ще;

-язик малюка не робить рефлекторних виштовхуючих рухів.

-дитина здатна витягати вперед нижню губу, щоб брати їжу з ложечки;

-дитина здатна рухати язиком вперед-назад, а також вгору-вниз.

-дитина проявляє ВЕЛИЧЕЗНИЙ інтерес до їжі батьків, причому це не інтерес знайомства з новим смаком, а бажання вкусити і з’їсти.

«На початку прикорму потрібно зовсім мало їжі, варто починати з однієї чайної ложечки, поступово збільшуючи порцію. Якщо в 6 місяців зазвичай, дитині усе дають у вигляді пюре, то починаючи з  8 місяців варто пропонувати їжу м’якими шматочками, щоб малюк вчився жувати, для цього йому не обов’язково мати зуби. Ясна цілком справляються із цим завданням. 

Годування грудьми на вимогу залишається і повинно тривати з такою ж частотою і інтенсивністю, як і в період виняткового грудного вигодовування, і грудне молоко або адаптована суміш повинна залишатися головним джерелом рідини, харчових речовин і енергії.» – каже Марія Брегін

Раніше говорили, що прикорм вводиться до годування грудьми і ложечкою. В даний час вважають, що якщо дитина перебуває на ГВ, то прикорм краще давати після годування грудьми. Для дітей на штучному вигодовуванні рекомендації залишаються старими.

Марія Брегін зазначає, що не слід давати в період введення прикорму солоних продуктів, і взагалі не потрібно давати протягом перших років в їжу сіль, цукор і гострі приправи. Їжу підсолювати тільки після 24 міс. життя дитини.

Також, не рекомендується вживання всіх видів чаю (чорний, зелений, трав’яний) і кави до 2-х років. Ці напої перешкоджають засвоєнню заліза. Після досягнення дитиною дворічного віку слід уникати вживання чаю під час їди. Чай знижує всмоктування заліза з їжі на 62%!

«Іноді дітки відмовляються їсти прикорм, в такому випадку мати має пропонувати їжу, заохочувати, але ні в якому разі не наполягати, не заставляти дитину їсти. Це може погіршити ситуацію.

Для полегшення звикання дитини до нової їжі рекомендується додавати зціджене грудне молоко.» – зазначила фахівець з грудного вигодовування та першого прикорму Марія Брегін.

Дещо змінився підхід до введення прикорму, ще вчора рекомендували уникати раннього введення можливих алергенів в раціон дитини (яйця, пшениця, молочні продукти, арахіс, риба). Сьогодні ж стверджують що пізніше введення продуктів – частих алергенів в раціон дитини – підвищує ризики розвитку алергії. Саме різноманітне харчування з високим вмістом харчових волокон і білка – ключ до правильної роботі імунної системи.  Молочні продукти, риба, овочі і фрукти різних кольорів (!) в раціоні призводять до формування правильної, не алергічної імунної відповіді. 

Отримати консультацію фахівця щодо першого прикорму можна у «Просторі матері та дитини» у Стрию. 12 жовтня о 12:00 у “Просторі” буде проводитися майстер-клас на тему “Введення прикорму від 6 до 24 місяців”.

Крім того, спеціалісти центру підкажуть, як налагодити і зберегти грудне вигодовування. І все це – абсолютно безкоштовно. «Простір матері і дитини» знаходиться у Стрию, вул. Шевченка, 84. Працюють з понеділка по п’ятницю з 8 до 17 години. Онлайн-консультація за номером +380664600086, або ел. пошта [email protected]

Автор: Юлія Василенко