Солоний оселедець – один з найпопулярніших делікатесів на наших столах. Ця риба входить в склад салатів, консервів, пресервів, інших страв, може подаватися як окрема страва. Зараз оселедець купити можна в рибному відділі будь-якого продуктового магазину. Але чи буде риба однаково смачною? Спеціалісти магазину Novus розкажуть, як правильно вибрати цю рибу.
Особливості вибору
На полицях магазинів можна зустріти такі види оселедця:
- атлантичний;
- тихоокеанський;
- балтійський;
- каспійсько-чорноморський та інший.
Зазвичай мова йде про покупку цілої риби. Краще надавати перевагу оселедцям не менше 400 грамів. Вся поверхня рибини має бути чистою, а на черевці не повинно бути коричневих смуг. Очі повинні бути ясними та не запалими. Існує думка, що червоні очі говорять при високу якість оселедця. Насправді червоні очі свідчать про недостатню кількість солі.
Якщо риба пересолена, то визначити це можна на дотик: що більше солі, то щільніше рибина. Про надлишок солі розкаже деформований хвіст. Жирний оселедець більш ніжний, а його черевце ширше та має молочко.
Користь соленого оселедця
Звісно не варто чекати великої користі від консервів чи пресервів. А от у солоній рибі набагато більше користі. Оселедець, скумбрія насичені жирними кислотами, які необхідні для профілактики захворювань серця, судин, покращення стану шкіри.
М’ясо такої риби багате кальцієм, фосфором, йодом. Варто з обережністю вживати оселедець тим, хто має захворювання шлунку, печінки, нирок. Для таких людей протипоказані продукти, що містять фосфор чи калій. Якщо є зайва вага, то споживати цей морепродукт потрібно помірно: не більше 100-150 г на тиждень.
Оселедець обов’язково має бути в меню вагітних жінок, якщо немає ніяких протипоказань. Риба у раціоні позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи, нирок. Але страва для вагітних не повинна містити багато солі.
Найкращі морепродукти широко представлені в асортименті Novus.online. Мешканці Києва та передмістя вже можуть замовити їх з доставкою. Скоро сервіс з доставки охопить й інші регіони.