У Львові відбулась масштабна конференція на тему підготовки області до зимового періоду та трансформації Червоноградського вугільного мікрорегіону.
Участь взяли голови громад, представники німецького проєкту GIZ та керівництво Львівської області.
Через масштабність пошкоджень на об’єктах енергетичної інфраструктури в Україні є дефіцит електроенергії. З огляду на це, в НЕК «Укренерго» вимушені застосовувати графіки погодинних відключень світла. Львівщина уже розпочала підготовку до осінньо-зимового періоду. Допомогти забезпечити нашу область необхідними альтернативними джерелами енергії взялись у Німецькому товаристві міжнародного співробітництва GIZ.
Проєкт «Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України» має на меті допомогти адаптуватися до викликів, що постають перед енергетичною інфраструктурою нашої країни. Це дозволить не лише відновити стабільність у теплопостачанні та електропостачанні, але й прокласти шлях до більш сталої та ефективної енергетичної системи.
«Наш ворог підступний і вкрай необхідно вже зараз підготуватись на максимум для проходження осінньо-зимового періоду. Ми успішно подолали виклики 2023 року, але окупанти продовжують нищити енергетичну систему цілої країни. У цьому контексті, співпраця між Україною та Німеччиною у сфері енергетики набуває особливого значення. Німецько-українське енергетичне партнерство є яскравим прикладом того, як міжнародна підтримка може допомогти нам впоратися з кризовими ситуаціями та сприяти довгостроковій енергетичній безпеці. Дякую усім хто сьогодні долучився до спільного обговорення. Адже лише разом ми здатні зробити значні кроки на шляху до енергетичної незалежності та безпеки нашого регіону», – наголосив перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик.
Одним з рішень, які б допомогли Україні та зокрема Львівщині впоратись з викликами, з огляду на дефіцит енергії, є надання енергоносіїв від німецьких компаній для України. Ідея полягає в тому, що німецькі бізнеси подають до GIZ перелік наявного обладнання, які вони можуть пожертвувати для українських компаній, далі GIZ координує їх з локальними бізнесами в нашій країні та забезпечує транспортування техніки.
«Ми знаємо, що окремі громади Львівської області через постійні російські обстріли можуть зіткнутися з проблемою відсутності теплопостачання взимку. Інші громади – з викликами, які спричиняє постійний дефіцит електроенергії для приватних домогосподарств. Три роки тому ми прагнули, аби перехід до альтернативних джерел енергії був справедливим, а зараз він відбувається позапланово та без жодного політичного рішення у зв’язку з війною. Членство в ЄС, до якого ви прагнете, потребує реформ, в тому числі й у вугільній галузі. Для мене справедливий перехід важливий для подальшого економічного розвитку Львівського регіону, що дозволить знизити навантаження на обласний бюджет. Крім того, ми прагнемо збудувати децентралізовану систему енергопостачання. Нам потрібно спершу працювати на короткотривалу перспективу, адже наближається осінньо-зимовий період. Водночас, нам потрібно думати наперед, аби гідно перезимувати упродовж наступних років», – зауважила директорка проєкту, що реалізується GIZ Міріам Фаульветтер.
Внаслідок постійних російських атак, понад тисячу об’єктів на Львівщині були пошкоджені, з них 16 – енергетичної інфраструктури. Станом на зараз наша область не покриває навіть 50% потреб по електропостачанню. Якщо взяти до уваги ситуацію по громадах, то об’єкти соціальної інфраструктури забезпечені генераторами та іншими джерелами енергії на 84%, підприємства теплокомуненерго – на 77%.
«Навіть ті об’єкти, які мають резервне живлення, не повною мірою покривають потреби в енергопостачанні. Розуміємо, що великі підприємства використовують багато енергії. Відповідно, якщо вони перевиконують ліміт, житлові будинки мають обмежене електропостачання за суворими графіками. Нам потрібно зменшувати дефіцит. Головам громад ми вже наголосили на цьому. Уряд рекомендує підприємствам імпортувати електричну енергію на рівні 80%, а це допоможе знизити дефіцит генеруючих потужностей в загальнонаціональній енергосистемі», – розповів Андрій Годик.
У результаті конференції, Львівська ОВА підписала меморандум про співпрацю з GIZ, Добротвірською селищною радою та ДТЕК. Документ має на меті забезпечити стабільне проходження опалювального сезону в регіоні, який залежить від вугільної промисловості. Детальніше – https://loda.gov.ua/news/108584
Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації
Залиште відповідь