Надмірне вживання британцем вітаміну D призвело до госпіталізації

Після декількох місяців нудоти і блювоти чоловік середніх років з Великобританії нарешті дізнався токсичну причину своїх проблем зі здоров'ям: забагато вітаміну D. Його лікарі виявили, що виною тому надмірно старанний прийом харчових добавок, інформує Ukr.Media.

Пацієнт втратив 28 фунтів (12,7 кг) за 3 місяці і поскаржився своєму терапевту на постійний біль в животі, сухість у роті, діарею і блювоту, згідно з дослідженням, опублікованим 6 липня в British Medical Journal. У лікарні лікарі дізналися, що симптоми у чоловіка з'явилися приблизно через місяць після того, як він почав інтенсивний режим прийому вітамінів, запропонований приватним дієтологом.

Відповідно до цього режиму пацієнт щодня приймав 150 тис. міжнародних одиниць (МО) вітаміну D — це в 250 разів більше 600 МО, рекомендованих клінікою Майо. Крім того, він приймав більше 20 інших харчових добавок, в тому числі більше рекомендованої кількості омега-3, вітаміну К2 і фолієвої кислоти. Високий рівень креатину в сироватці (сироваткового креатину), продукту життєдіяльності, який здорові нирки повністю видаляють з організму, підтвердив, що у пацієнта були уражені нирки. В результаті чоловікові вдалося одужати, але тільки після внутрішньовенного введення рідини для регідратації і госпіталізації на 8 діб для того, щоб відновити нормальну роботу його нирок.

"Поширена помилка, пов'язана з харчовими добавками, включаючи вітамін D, полягає в тому, що якщо трохи корисно, то краще приймати більше, — сказала Шелбі Осередко (Shelby Yaceczko), клінічний дієтолог з центру харчування людини при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, яка не брала участі у звіті про випадок. — На жаль, це не так, і хоча важливо підтримувати нормальний рівень вітамінів, також дуже важливо уникати прийому більш високих доз, ніж вважається безпечним."

За словами Комірчка, надмірні дози вітамінів можуть бути шкідливими. Надлишок вітаміну D в організмі може призвести до таких симптомів, як сонливість, блювота, слабкість, запор, біль у кістках та порушення серцевого ритму. За словами Комірчко, звичайний аналіз крові — єдиний спосіб точно визначити і виправити дефіцит поживних речовин. Без такого моніторингу пацієнти піддаються ризику розвитку токсичних станів, подібних до тих, що спостерігалися в тематичному дослідженні. (Тематичне дослідження не згадувало, чи пацієнт проводив звичайний аналіз крові від свого дієтолога, і автори звіту не були доступні для коментарів).

Однак, за словами доктора Хізер Тік (Heather Tick), клінічного професора сімейної медицини і заслуженого професора інтегративної медицини болю в Університеті Вашингтона в Сіетлі, яка не брала участі в описі випадку, тут може бути задіяно щось ще.

"Все, на чому він був, — це було багато всього", — розповіла вона. Але "зазвичай вам потрібно приймати високі дози вітаміну D набагато довше, ніж місяць", щоб випробувати токсичність, додав Тік.

За словами Комірчко, наукова література припускає, що "токсичність вітаміну D може проявитися в період від 1 до 4 місяців залежно від декількох факторів, а також від мегадози, яку приймає людина".

Тік також зазначила, що, можливо, у пацієнта в тематичному дослідженні могло бути основне захворювання, яке схиляло його до накопичення вітаміну D, що і призвело до токсичності.

"Вивчення конкретного випадку схоже на складання шматочків головоломки, де деякі частини відсутні", — пояснила Тік.

Наприклад, автори дослідження не уточнили, чи приймав пацієнт вітамін D2 або D3, що могло вплинути на накопичення надлишку вітаміну D в організмі пацієнта.

"Потрібно додаткове обстеження — можливо, у ревматолога або ендокринолога, — сказала Тік. — Важко зрозуміти, як перетинаються всі фактори. З наявної інформації картина не зовсім ясна."

Лікарі попередили, що термін «дієтолог» часто використовується вільно, є нерегульованою посадою і не вимагає будь-якої освіти або досвіду роботи. Тому люди повинні проявляти обережність щодо того, де вони можуть отримати рекомендації по харчуванню, і звертатися до медичних працівників, які пройшли необхідну підготовку.

Джерело