Яскраві і темні речі рекомендується прати окремо від світлих, так як вони можуть не тільки полиняти, але і пофарбувати весь вміст пральної машинки. Не всі знають, що робити, якщо при пранні пофарбувалися речі, тому просто їх викидають, коли таке трапляється. Але поспішати з цим не варто, адже сьогодні існує безліч способів, що дозволяють відіпрати пофарбований одяг і повернути йому колір, інформує UkrMedia.
Екстрені заходи
Якщо ви помітили, що річ пофарбувалася, постарайтеся відразу ж вжити заходів. Спробуйте знову відіпрати її звичайним способом, але попередньо відсортувати за кольорами вміст пральної машинки. Для більшої ефективності перед пранням, плями можна натерти господарським милом і залишити на 3-4 години.
Якщо кольорові або темні розводи не встигли висохнути, відіпрати їх допоможе засіб для миття посуду. Додайте його в гарячу воду і замочіть в цьому розчині речі на пару годин. Якщо ви випрали білизну і це не допомогло, потрібні більш серйозні дії.
Корисно знати
Ефективність різних заходів, що відновлюють колір, багато в чому залежить від виду тканини. Одягу з бавовни повернути первісний вигляд легше за все. Штучні матеріали, наприклад нейлон, відбілити важко, а часом і неможливо.
Як повернути колір речам?
Якщо вам потрібно відбілити забарвлені речі, спробуйте випрати їх у машинці, додавши до звичайного засобу порошкоподібний відбілювач (його можна придбати в магазині побутової хімії). Рідкий відбілювач додають у відділення для попереднього прання. Щоб не зіпсувати білі речі остаточно, обов'язково дотримуйтесь інструкції на упаковці засобу. Якщо річ не можна прати в машинці, спочатку замочіть її в відбілювачі на 5-6 годин, після чого виперіть вручну.
Відбілювач можна використовувати, якщо тканини білі. Яскравий одяг після такої обробки може втратити свій колір. Для нього рекомендується використовувати засоби з позначкою «Color» або «Для кольорових тканин». Багато засобів для видалення плям не тільки додають в пральну машину, але і попередньо наносять на пляму.
Порада
Купуючи відбілювач, зверніть увагу на його склад. Засоби з хлором не рекомендується застосовувати для прання делікатних тканин: шовку, вовни, льону. Тканина може просто зіпсуватися від такого агресивного впливу.
Народні засоби
- Нашатирний спирт або перекис водню
На 4 літри води потрібно 2 чайні ложки нашатирного спирту або 2-3 столові ложки перекису водню. Налийте воду у відро, металевий таз або у велику каструлю, додайте в неї нашатир або перекис, гарненько все перемішайте і помістіть в розчин пофарбовані речі. Поставте таз на плиту і доведіть воду до кипіння. Щоб відіпрати тканину, кип'ятіть на повільному вогні близько години.
Якщо боїтеся, що кип'ятіння може зіпсувати білизну, можна скористатися іншим способом.
Розчиніть в 5 л гарячої води 10 мл нашатирного спирту. Замочіть в такому розчині річ щонайменше на 1-1,5 години. Після цього плями повинні зникнути. Але будьте готові до того, що залишиться сильний запах нашатирю. Щоб його усунути, виперіть річ в машинці або вручну з ароматним кондиціонером. Так можна прати і білі, і кольорові тканини.
- Крохмаль, сіль і лимонна кислота
Щоб приготувати очисний склад, змішайте в рівних пропорціях (приблизно по 1 столовій ложці) лимонну кислоту, сіль, крохмаль і натерте господарське мило. Все добре перемішайте і додайте трохи теплої води, щоб вийшла густа кашка. Візьміть одяг і на пошкоджені ділянки з виворітного боку накладіть цю суміш. У такому вигляді залиште річ на 8-10 годин (можна на ніч), після чого прополощіть і за потреби знову виперіть в машинці.
- Лимонний сік
Лимон славиться своїми відбілюючими властивостями, тому допоможе повернути речам білий колір. Натріть пошкоджені місця половинкою лимона і залиште річ в такому вигляді на кілька годин. Щоб відбілити виріб з делікатної тканини, можна замочити її у воді з лимонним соком або лимонною кислотою. Далі слідує звичайне прання, потім — сушка.
- Марганцівка
Цей спосіб досить ризикований, тому його варто використовувати в саму останню чергу. Кілька кристалів марганцівки розчиніть у воді, додайте порошок для ручного прання і перемішайте. У цій воді замочіть речі одного кольору на 1-1,5 години. Після цього необхідно ретельно прополоскати білизну в великій кількості води.
Загальні рекомендації
- Ви випрали річ і помітили, що вона забарвилася? Відразу приступайте до її «реанімації». Не потрібно сушити, а вже тим більше гладити. Інакше фарба може в'їстися в тканину, після чого вивести її буде куди важче.
- При спробі відбілити речі не змішуйте відразу кілька засобів. Використовуйте їх окремо один від одного.
- Врахуйте, що після кип'ятіння тканина може деформуватися, стати тоншою, втратити колір. Тому до нього рекомендується вдаватися в крайніх випадках, якщо просте прання не допомогло відбілити білизну.
- При використанні хімічних речовин не рекомендується прати або кип'ятити річ більше 3 разів поспіль. Інакше волокна тканини розпадуться і більше робити нічого не доведеться, так як одяг буде непридатний для носіння.
- Якщо ви придбали нову річ і не знаєте, чи вона схильна линяти, то перший раз краще прати окремо від іншого одягу.
- Найбільше тканини піддаються фарбуванню при пранні в гарячій воді. Тому, при пранні речей на високій температурі, попередньо розділіть їх за кольорами.
- Щоб схильні до линьки речі не зіпсували інші вироби, можна скористатися спеціальними серветками, які вловлюють колір.
Альтернативні способи реанімації речей
Що робити, якщо не вдалося відіпрати річ? Не поспішайте її викидати. В деяких випадках одяг можна задекорувати. Існує безліч способів, які дозволять створити авторську річ. Ось лише деякі з них.
- Спробуйте розпис спеціальними фарбами для тканини. За допомогою трафарету, фарб і губки можна робити красиві візерунки. Якщо ви добре малюєте, використовувати трафарет зовсім не обов'язково.
- Придбайте акрилову фарбу для тканини в аерозольному балончику. Вона легко наноситься, швидко сохне, при пранні колір зберігається.
- Деякі речі, наприклад бавовняні, можна забарвити повністю, прокип'ятивши у аніліновому барвнику.
- Зіпсовану річ можна прикрасити аплікаціями, стразами або паєтками. Готові аплікації продаються у магазинах тканин і фурнітури.
Якщо ви зіпсували дорогий виріб і сумніваєтеся, чи зможете виправити ситуацію самостійно, не варто експериментувати і пробувати всі способи один за іншим. В цьому випадку краще витратитися і скористатися послугами хімчистки.
Залиште відповідь