Як прати вовняні речі: правила прання та сушіння

Настали холоди, а значить, пора утеплятися і діставати з шафи улюблені вовняні светри, стильні шапки і затишні шарфи. Будь-яка річ прослужить довше, якщо за нею правильно доглядати, а шерсть — один з кращих зігріваючих матеріалів, інформує UkrMedia.

І хоча вовняні вироби вимагають делікатного ставлення, у догляді за ними немає нічого надто складного. Досить знати декілька простих правил догляду за шерстю і парочку маленьких лайфхаків, щоб м'який кардиган або забавні рукавиці радували і гріли не один сезон.

Обов'язково читати етикетку

Не один светр міг бути врятований, якби перед пранням власник подивився рекомендації для догляду на етикетці. Вони допоможуть дізнатися, чи дозволено застосовувати відбілювач, чи можна взагалі конкретний вовняний виріб прати в пральній машині або краще ж прати вручну, чи варто віджимати і сушити річ в машинці, і в якому положенні переважно сушити.

Прати засобом для вовни

Спеціальний засіб не дасть утворитися кашлатанню на улюбленому светрі.

Для прання вовни краще вибрати спеціальний засіб: це може бути порошок, гелевий миючий засіб або рідкий порошок-концентрат. Якщо під рукою нічого подібного не виявилося, цілком можна випрати вручну вовняний одяг шампунем, особливо делікатні види вовни — дитячим. Найбільш пухнастий вигляд вовни — мохер — можна навіть обполоснути з додаванням кондиціонера для волосся.

Перевірений рецепт наших бабусь — прання в настої порошку гірчиці, який до того ж відмінно видаляє жирні плями. В крайньому разі допускається прання вовняних виробів господарським або дитячим милом: необхідно зробити з нього мильну стружку, повністю розчинити її в воді і додати в тазик 5 мл гліцерину, він виконає роль ополіскувача. Якщо у милі вже міститься гліцерин, то додатково додавати не потрібно.

Також при полосканні можна додавати оцет — чайну ложку на 5 літрів води при ручному полосканні і склянка при полосканні в машинці. Ні в якому разі не можна прати шерсть засобами, що містять луг — він руйнує вовну. При полосканні не забудьте про кондиціонер для вовняних речей, якщо тільки на засобі для прання не зазначено, що додатково кондиціонер можна не використовувати.

Видалити плями перед пранням

Пляму з кашеміру можна вивести содою.

Якщо перед пранням виявилося, що затишний вовняний кардиган заплямований, необхідно негайно виправити це. Найкраще обробити забруднення плямовивідником, підходящим для шерсті і шовку. Але і старі способи не менш ефективні і підійдуть, якщо магазини вже зачинені. Стару пляму жиру з вовняного виробу можна видалити, якщо обробити її бензином і через 1-2 хвилин пропрасувати гарячою праскою через папір. Білкові плями добре піддаються видаленню підігрітим до 30-35°.

Якщо додати до гліцерину нашатирний спирт в пропорції 4:1, цією сумішшю можна обробляти і кольорову шерсть. Домашній засіб, здатний вивести плями крові з вовняної тканини — розчинена у воді таблетка аспірину. Плями на кашемирі можна промити під струменем холодної води, або розтерти по забрудненню соду і видалити щіткою. Також варто спробувати видалити пляму з цієї дорогої вовни, відпаривши над чайником або за допомогою праски і потім протерши серветкою.

Відбілювати можна, але обережно

Перекис освіжить пожовклий білий светр.

Якщо біла вовняна шапка пожовтіла від часу або від сушіння на сонячному світлі, можна замочити її в порошку з невеликою кількістю відбілювача, однак краще використовувати особливий відбілювач без хлору — він точно не зашкодить волокнам вовни. Також можна повернути вовняний речі білий колір, замочивши або виправши її з додаванням розчину перекису водню. Для замочування треба використовувати чайну ложку перекису на літр води і залишити річ в цьому розчині на 2 години, після попрати і полоскати як зазвичай. Для відбілювання при ручному пранні на 1 літр води додають 3 столові ложки перекису, ефект буде накопичувальним і буде видно через 2-4 прання.

Тонкощі машинного прання

Сучасні моделі пральних машин мають спеціальний режим «ручне прання/вовна», якщо ж такого немає, можна скористатися режимом делікатного прання. Загальні рекомендації для машинного прання: температура не більше 40°С, кількість обертів — до 400, додаткове полоскання і відділення темного від білого.

До речі, для прання вовни в машинці краще придбати сіточку для делікатних тканин, яка захистить від надмірного тертя. Також важливо зрозуміти, чи рекомендований віджим в машинці для цього виду шерсті. Наприклад, меринос і овеча шерсть не бояться віджиму при пранні на спеціальній програмі, для мохеру кращий мінімальний віджим, а ангорі і кашеміру він категорично протипоказаний.

Ручками, ручками

Ручне прання для вовняних виробів все ж краще, особливо це стосується вовни з кашеміру, мохеру і з вмістом ангори. Необхідно повністю розвести миючий засіб у воді і збити його в піну, особливо це стосується порошку. Оптимальна температура при ручному пранні — 35°С, при полосканні вона не повинна різко змінюватися, інакше річ деформується — від холодної води розтягнеться, а від гарячої — сяде.

При пранні вовняне полотно потрібно злегка протирати, не перекручуючи. Можна замочити річ на 5-10 хвилин, якщо це не мохер — його не можна замочувати взагалі. Полоскати потрібно ретельно, щоб миючий засіб не залишився у волокнах, і востаннє можна обполоснути шерсть в трохи більш прохолодній воді. При віджимі шерсть не можна викручувати і розтягувати — досить злегка стиснути виріб і підняти його над тазиком, щоб стекла вода. Загальна тривалість прання не повинна перевищувати 50 хвилин, інакше виріб може втратити форму.

Якщо перете вовняний джемпер вручну, краще вивернути його навиворіт — так на лицьовій стороні не з'явиться кашлатання.

Правильна сушка

Ні в якому разі не сушіть вовняний джемпер на мотузці або вішалці — він витягнеться. Таким речам показана сушка в горизонтальному положенні. Також не слід сушити шерсть біля батареї чи на сонці — вона може сісти, а біла — пожовтіти. Якщо хочеться швидше висушити вовняний виріб, треба покласти його на махровий рушник і після згорнути обидва шари валиком. Потім можна взяти сухий рушник і покласти річ на нього або спеціальну сітчасту підставку для сушіння. Якщо хочеться трохи подовжити короткі рукави светра — саме час зробити це. Необхідно добре провітрювати приміщення, де сушиться шерсть, адже при тривалій сушці вона може отримати неприємний запах.

Вовняну шапку можна сушити над скляною або пластиковою банкою відповідного розміру, також для цього добре підходять повітряні кульки — з них можна надути болванку для сушіння шапок будь-яких габаритів. Ті ж повітряні кульки, але довгастої форми, можна засунути в рукави вовняні вироби, щоб вони не стали занадто довгими і вузькими після висихання.

Джерело