Як навчилися «доїти» птахів — історія десерту «пташине молоко»

Цей дивно смачний і легкий десерт був одним з улюблених ласощів в Радянському Союзі. Цукерки час від часу з'являлися на прилавках, але їх розбирали дуже швидко і продавали з-під поли. Торт був в набагато більшому дефіциті і придбати його було досить важко, а жителям віддалених від столиці міст і зовсім майже неможливо, інформує Ukr.Media.

Втім, сама історія появи цукерок, захоплююча. Багатьом смак цих десертів досі нагадує про дитинство.

Напевно ті, хто ще застав часи СРСР, вважають, ніби цукерки "Пташине молоко" були чисто радянським винаходом. Насправді походження у них польське. Рецепт найніжнішого суфле зі згущеного молока, цукрового сиропу і желатину винайшов спадковий кондитер Ян Ведель. Колись його дід, німець Кароль Ведель, який переїхав до Варшави в 1845 році, вирішив відкрити власну фірму з виробництва шоколаду. До цього він встиг попрацювати в кондитерських Лондона, Парижа і Варшави.

У Польщі в той час це було дуже рідкісним явищем, а тому в магазині Кароля Веделя, де подавали гарячий шоколад і продавали шоколад твердий, постійно було багато людей. Він тут же створив кондитерську компанію, а солодощі від Веделя скоро стали дуже популярні.

Засновник передав свою справу синові, а за ним його успадкував онук, той самий Ян Ведель, який і винайшов дивовижний десерт.

У 1936 році в кондитерській E.Wedel з'явилися цукерки під назвою "Пташине молоко", вони дуже швидко набули популярності в Європі. Назву для своїх цукерок Ян Вендель почерпнув у збірці прислів'їв Володимира Даля: "все є у багатого, а пташиного молока немає". Тепер "Пташине молоко" було не тільки у багатих.

В Радянському Союзі про ці ласощі довгі роки не було відомо, дізналися про них тільки через 30 років.

У той час пост міністра промисловості СРСР займав Василь Зотов, який під час офіційного візиту до Чехословаччини спробував цукерки і залишився від них в повному захваті. Їдучи на батьківщину, він прихопив з собою кілька коробок ласощів, щоб після повернення поставити завдання перед радянськими кондитерами відтворити смак і текстуру "Пташиного молока".

Василь Зотов на московській фабриці "Рот Фронт" зібрав кращих кондитерів СРСР і поставив завдання: створити цукерки, ідентичні привезеним з Чехословаччини. В результаті найвдалішим виявився рецепт технолога з Владивостока Анни Чулкової. При цьому вона не стала використовувати в цукерках желатин, а замінила його на агар-агар, загущувач на основі морської водорості. Винахід кондитера швидко поширили по кондитерським підприємствам країни, які стали випускати цукерки "Пташине молоко" за єдиною рецептурою.

Джерело