Як ескімоси живуть у заметах та чому не замерзають?

У кожної народності є свої звичаї, часом, абсолютно дивовижні для чужоземців. Сьогодні ми вирішили розібратися, як вдається виживати ескімосам в їх дивовижних крижаних «хатах», інформує Ukr.Media.

Люди завжди шукали спосіб спорудити укриття від негоди і хижаків з підручних матеріалів. Ось і ескімосам, довелося навчитися використовувати те, чого в надлишку на їх споконвічних землях — сніг. І що найнеймовірніше, всередині сніжно-крижаної півсфери дивно затишно і навіть тепло. Складно повірити, але температура повітря тут коливається в районі +20 градусів Цельсія, тоді як на вулиці цілком може бути до — 40.

Секретів тут кілька, безліч поколінь удосконалювало спосіб зведення іглу, саме так називається традиційне житло ескімосів. Найпростіше пристосувати для "будівництва" замет зі снігу. Особливо якщо притулок знадобитися для однієї людини, стіни ґрунтовно утрамбовують, а після відкопують вже саму «кімнату».

Комфортний розмір таких апартаментів — близько двох метрів у висоту і трохи більше в ширину. Дверей в голку немає. Але вихід влаштований таким способом, що холод в житло не проникає. Навпаки, через отвір і тунель, прокладений нижче рівня підлоги, завжди є приплив свіжого повітря, що особливо важливо, коли всередині користуються вогнищем. Правда лаз потребує особливого зміцнення на випадок рясних снігопадів.

Якщо ж будується приміщення для зимівлі або заметів навколо не спостерігається, в якості будматеріалів використовують крижані брили. З них вирізають куби або цеглу, цікаво, що прямокутники використовуються тільки для побудови підстави іглу. Оскільки укладають стіни по спіралі, поступово звужуючи догори, то в наступних рядах цеглини будуть змінювати свою форму на трапецію, а після і зовсім на трикутники.

В якості будівельного цементу ескімоси використовують суміш води і снігу. В процесі можуть передбачатися "вікна" з прозорого льоду або з тюленячих шлунків, але в цілому, стіни зі снігу самі по собі прекрасно проводять світло, а крім того, місцеві жителі користуються для додаткового освітлення спеціальними лампами, наповненими жиром.

Під впливом тепла і вогню, стіни іглу злегка оплавляються зсередини і стають ще міцніше, до того ж в сніговому будинку завжди сухо. Господині для зручності і затишку укладають всередині і вивішують на стіни шкури, але навіть без опалення вогнищем, всередині такого житла температура не опускається нижче +15 градусів.

Є цілі поселення корінних жителів, зимуючих традиційним способом. Часто їх іглу з'єднані цілою мережею ходів, щоб зайвий раз не виходити на вулицю. А вміння ескімосів зводити притулок зі снігу, вже давно взяли на озброєння дослідники півночі і альпіністи.

Джерело