"Ти живеш не за коштами!",- щоразу, коли я розплачуюся за дорогу (за моїми уявленнями) річ, в голові єрихонською трубою звучить ця улюблена фраза моєї мами. Мене задушливою хмарою накриває почуття провини. Річ, втім, зазвичай все одно купую, а тоді часто сумніваюся, чи правильно зробив. При цьому я прекрасно знаю, звідки ростуть ноги у моєї звички настільки трепетно розлучатися з грошима. У кожного з нас своя, унікальна модель відносини з ними, інформує gazetapo.lviv.ua.
На думку Фрейда, марнотрат ви або скупердяй — залежить від того, які у вас в ранньому дитинстві були відносини з горщиком. Вік, коли нас до нього привчають — між півтора і трьома роками — в психоаналізі називають анальною стадією розвитку особистості. Вважається, що ці емоції, записуються у нас в підсвідомості і мають пряме відношення до того, як ми в дорослому віці будемо ставитися до грошей.
Діти, яких батьки надто старанно, зі скандалами, привчають до горщика, згодом будуть спускати гроші. Психоаналітики називають це "анально-виштовхуючим" характером, коли людина вважає, що тільки постійно віддаючи те, що тобі дорого, можна заслужити любов. Інший варіант "анально-утримуючий" характер, коли на знак протесту проти пресингу батьків дитина буде відмовлятися ходити в туалет, а коли виросте, буде вкрай важко розлучатися з грошима. Але це все ж крайнощі.
На наш гаманець впливає ще й середовище, в якому ми ростемо. Посили "жити за коштами", "ми гроші не малюємо" і "у нас вдома не друкарський верстат" — ці вирази ви напевно чули. Ще одна установка, надзвичайно міцно засіла в моїй підсвідомості — я часто чув її від мами — "грошей зараз немає". У дитинстві я ні в чому не потребував, але фінансової стабільності не було. Мама-художник не мала постійного окладу і могла місяцями сидіти без роботи, а тато, який отримував значно більше середньостатистичної радянської зарплати, багато спускав на розваги.
Періодично у нас в родині "виникали" великі суми, але відчуття впевненості в завтрашньому дні було відсутнє. А на початку 90, коли батьки залишилися без роботи і грошей в сім'ї майже не стало, у мене оселився вже цілком усвідомлений страх злиднів. До всього іншого, ми тоді, піддавшись масовій рекламі, віднесли більшу частину заощаджень у фінансову піраміду і, звичайно ж, все втратили.
Я почав працювати з першого курсу інституту, але чим більше заробляв, тим більше боявся залишитися без коштів. З грошима я поводився тривожно-компульсивно: щосили намагався економити, а коли доводилося витрачати, відчував паніку. Процес заробляння грошей у мене асоціювався з важкою працею. Мені здавалося, що варто послабити контроль, як злидні тут же настане на п'яти.
Але у якусь мить — зараз мені складно згадати, в яку, — все змінилося. Не виключено, що допомогли заняття з психотерапевтом, відновлені відносини з батьком або зустріч з правильною жінкою — але так чи інакше я відпустив страх і самі гроші. Я став вчитися розлучатися з ними (витрачати, давати в борг, просто дарувати) — спочатку без паніки, а потім — із задоволенням. Одного разу, років п'ять або шість тому, ми з моїм другом сиділи в ресторанчику, на березі моря. Друг, який виріс в забезпеченій родині у США, завжди дуже легко розлучався з грошима, а вже до мене, ставився як наставник: завжди платив за мене.
Того вечора ми випили пляшку дорогого віскі, з'їли по лобстеру, і потім я заплатив за рахунок, навіть не подивившись на суму. Друг був вражений. Це був, мабуть, перший випадок, коли я усвідомлено і радісно розлучився з грошима. А потім, коли я остаточно зрозумів, що боятися злиднів — марна трата енергії, гроші в моє життя потекли. Всередині немов відкрився якийсь таємничий клапан. Я став притягувати багатих людей, друзі стали поводитися інакше, і сам світ ніби став віддавати мені більше. Я зрозумів, що грошовою енергією, так само, як творчою, можна управляти.
Ось кілька секретів, перевірених на власному досвіді:
Гроші не люблять, коли за них чіпляються
У цьому сенсі вони схожі на жінок. Тому поводитися з ними треба відповідно. Не боятися їх, щиро любити і поважати, але не вважати самоціллю і єдиним сенсом життя.
Гроші люблять тих, хто любить їх, але, в першу чергу, любить себе
"Кількість грошей прямо пропорційна кількості поваги до себе. У кожної людини рівно стільки грошей, скільки вона готовий мати".
"І хочеться і колеться" — багатьом з нас, включаючи мене, властива саме така несвідома модель відносин з грошима. Ми хочемо бути багатими, але з різних причин в глибині душі цього боїмося. Або вважаємо, що негідні великих грошей, і тому підсвідомо не дозволяємо собі їх мати. Або думаємо, що багатство — зло, небезпека, порок, надмірна відповідальність (можливо, хтось із батьків любив говорити, що "чесною працею грошей не заробиш", що"«гроші псують людей" і що "за все потрібно платити").
Так чи інакше, у кожного з нас є свої установки щодо грошей, і є велика ймовірність, що деякі з них блокують зростання нашого добробуту. Тому подумайте, що керує вашими відносинами з грошима і чи готові ви внутрішньо ці переконання поміняти.
Для початку варто максимально чесно відповісти на наступні питання: що перше мені спадає на думку при слові "гроші"? А коли кажуть "багато грошей"? З чим у мене асоціюється багатство? Які емоції я при цьому відчуваю — страх, хвилювання, радість, сором, дискомфорт? Якщо страх, то чого я боюся? Яка на даний момент моя грошова планка і звідки взялася ця цифра? Це дійсно все, що мені потрібно, або я хотів би бути багатшим? Чому мені здається, що я не зможу мати більше грошей? Звідки взялися ці обмеження?
Гроші люблять напрямок і перспективу
Вони — всього лише засіб до досягнення цілей. Чим ясніше і бажаніше ваші цілі, чим краще ви знаєте, на що ви будете витрачати, тим більше мотивації у грошової енергії. Не бійтеся мислити широко і вона прокинеться і потече у вашому напрямку.
Гроші люблять драйв
Серед моїх знайомих є дуже забезпечені люди. Деякі з них ті, хто створив свої капітали з нуля. Вони всі схожі: у них є драйв, їм подобається жити, у них величезні запаси енергії, завжди великі плани і ще грандіозніше — мрії. Вони не бояться ризикувати, легко витрачають і віддають, хоча гроші, природно, рахують.
Гроші не люблять, коли про них турбуються
"Страх — одна з головних причин проблем з грошима. Причому проявляється він у трьох видах: перший — занепокоєння з приводу нестачі грошей. Другий — страх втрати грошей. Третій — страх перед великими грошима".
Простежте, як часто ви скаржитеся, що вам мало платять, що доводиться економити кожну копійку або що ви побоюєтеся за ваші заощадження. Так ви посилаєте в космос негативні емоції, і це може перекрити потік грошей в вашу сторону.
Гроші люблять, коли їх легко відпускають
У борг краще давати ту суму, з якою ви в принципі готові розлучитися безповоротно. Коли ви відпускаєте цю суму назавжди, це підсилює потік грошової енергії в вашу сторону. Не виключено, що гроші до вас повернуться — можливо, в більшій кількості.
Залиште відповідь