Як розмовляти з дітьми про гроші та чому це важливо

У деяких сім'ях не заведено обговорювати з дітьми грошові питання. «Їм рано думати про гроші», «виростуть — ще встигнуть намучитися з фінансовими проблемами», — розмірковують батьки. Але дітям, яких з малих років вчать поводитися з грошима, набагато простіше впоратися з фінансовими труднощами у дорослому житті, інформує gazetapo.lviv.ua.

Чому важливо говорити з дітьми про фінанси?

Чим раніше ви почнете розмову про гроші зі своєю дитиною, тим швидше виховаєте в ньому розумне ставлення до фінансів і своєму бюджету.

Це дозволить йому раніше пройти шлях проб і помилок і зрозуміти, як діяти в майбутньому. Вона навчиться планувати витрати й накопичувати гроші, самостійно приймати фінансові рішення, цінувати свій час і ресурси. Нехай його першою фінансовою метою стане іграшка — зате він купить її сам і зрозуміє, як рухатися до своєї мети.

Діти більш вразливі перед шахраями. Без підготовки дитина не розпізнає цей обман, адже вона поки не розуміє ризиків і довіряє всім підряд.

Краще заздалегідь обговорити з дитиною, з якими способами шахрайства вона може зіткнутися і як діяти в таких ситуаціях.

Наприклад, хакери зламали сторінку друга в соцмережі й від його імені попросять переказати гроші. Чи прийшло СМС-повідомлення про те, що нібито помилково зробили переказ не на той номер телефону і просять повернути цю суму. Необхідно пояснити дитині, що такі повідомлення треба перевіряти: уточнити у друга по телефону або при зустрічі, чи це дійсно він просить гроші, подивитися баланс телефону, чи був на насправді переклад. А краще покликати на допомогу батьків.

Якщо дитина з дитинства навчиться уважно й обережно діяти у фінансових питаннях, це вбереже її від великих втрат в майбутньому.

Почати треба з себе. Діти вчаться дивлячись на дорослих. Безглуздо вчити дитину фінансовій грамотності й при цьому подавати зворотний приклад — то тринькати гроші, то переходити у режим жорсткої економії. Спочатку варто розібратися зі своїми фінансовими звичками. Якщо ви плануєте бюджет, витрачати гроші з розумом і захищаєтеся від ризиків, ваша дитина, швидше за все, швидше навчиться робити так само.

Правило № 1. Пояснюємо в ігровій формі

Знайомити дітей з грошима краще за все через ігри та експерименти.

З малюками можна почати з простого:

  • Як виглядають гроші? Запропонуєте дитині гру: уявіть, що ви знайшли скарб. Як зрозуміти, це справжні гроші або іграшкові? Можна використовувати реальні купюри та «гроші» з «Монополії». Проведіть розслідування: як відрізнити справжню купюру. Розкажіть дитині про ознаки справжності купюр, покажіть картинки водяних знаків, як переливаються літери та цифри й де заховані інші захисні ознаки. Можна зібрати друзів і провести конкурс: хто знайде більше тварин і рослин на купюрі з допомогою лупи.
  • Звідки беруться гроші? Поясніть дитині, що гроші не ростуть на деревах і не «беруться з ящика» (банкомата), як вважають багато малюків. Розкажіть, які бувають професії й чому вони оплачуються по-різному. Дитина повинна зрозуміти, що гроші не з'являються самі собою на першу вимогу. Можна влаштувати гру, наприклад, у професії. Діти можуть вибрати собі роль: перукаря, лікаря, булочника. Видайте кожному набір іграшкових грошей, щоб вони могли звертатися один до одного за послугами й розплачуватися за них.
  • Що можна купити на гроші? Почніть з елементарного: в обмін на гроші ми отримуємо продукти та життєво необхідні послуги. Наприклад, якщо не купиш молока, вранці не з чим буде їсти мюслі, а якщо не сплатиш електрику, в будинку буде темно і холодно. Зіграйте в магазин: проставте ціну на різних товарах. Хтось буде продавцем, хтось — покупцем. Головне — донести до дитини, що речі не дістаються просто так, треба за них спочатку заплатити.

Для молодших школярів підійдуть ігри складніше:

Гра в сортування

Запропонуйте дитині зібратися «на бал», «в похід» або просто на пікнік. Визначте, скільки грошей ви були б готові на це витратити. Складіть список речей, які могли б знадобитися, вкажіть їх ціну. Наприклад, кілька бальних суконь, туфель і аксесуарів різної вартості. Дитині треба буде зібрати повний комплект необхідних речей та при цьому вкластися у встановлений бюджет.

Обговоріть з дитиною, що вона візьме з собою? Які речі їй необхідні, а які другорядні? Поміркуйте разом з дитиною, як відрізнити бажане від потрібного і не витратити зайвого. Чи варто спускати всі гроші на сукні і йти на бал босоніж? Або відправлятися на тиждень в ліс тільки з цукерками й лимонадом?

В ході гри можна вибирати продукти й для справжнього сімейного пікніка. Тоді у дитини з'явиться розуміння, що його рішення — це не гра.

Квест в магазині

Діти обожнюють, коли їм щось купують. Але вони повинні розуміти, що ресурси обмежені. Коли йдете з дитиною в магазин, запропонуйте йому стати вашим «лічильником» і повідомити, коли сума набраних продуктів досягне 200 гривень. Порівнюйте, що скільки коштує: 100 гривень — це одна курка, 3 кг яблук або пів кіло цукерок.

Правило № 2. Заохочуємо дитячі накопичення

Бажань зазвичай більше, ніж грошей. Допоможіть дитині трансформувати його «хотілки» у конкретну фінансову мету. Вона повинна навчитися робити вибір — відмовлятися від зайвого на користь чогось більш важливого і цінного. Наприклад, не витрачатися на шоколадки щодня, зате в кінці місяця купити собі нову іграшку.

Деякі батьки роблять помилку: роблять дитині подарунок ще до того, як вона встигла його захотіти. Зрештою дитині нема чого мріяти й у неї не може бути ніяких фінансових цілей — їй вже і так все купили.

Навчити дітей відкладати на мрію допоможе скарбничка. Це може бути й звичайна прозора банка (зручно стежити, як зростає гірка монет і купюр), і красива скарбничка з машинками або принцесами, і традиційна свинка-скарбничка. Підліткам підійдуть спеціальні мобільні додатки.

Правило № 3. Довіряємо дітям покупки

Коли дитина накопичила, наприклад, на іграшку, дайте їй можливість самостійно її оплатити. Вона буде пишатися тим, що самостійно досягла мети, і запам'ятає це почуття на все життя.

Вже зі шкільного віку дітям можна довіряти покупки в магазині за списком від батьків. Привчайте їх бути розумними, уважними, порівнювати ціни й економити, але не на шкоду якості. Спочатку це варто робити в присутності мами чи тата, а потім і самостійно.

Пограйте в «прискіпливого покупця»: вивчіть з дитиною пропозиції різних магазинів, порівняйте стиглість фруктів, свіжість овочів, вагу йогуртів і склад тістечок. Покажіть, що подібні речі можуть коштувати по-різному, і навчіть вибирати хороші товари за оптимальною ціною.

Правило № 4. Вчимо керувати бюджетом в побуті

І дорослим, і дітям треба навчитися реально оцінювати свої ресурси та керувати тим, що є. Витратити всі кишенькові гроші відразу або розтягнути на тиждень? Відкласти на мрію або пригостити весь клас морозивом?

Поясніть дитині, що суми, які ви їй даєте або дарує бабуся на день народження, — повністю її. А значить — їй вирішувати, як ними ефективніше розпорядитися.

Краще давати дитині гроші відразу на якийсь період, наприклад на тиждень. Щоденне спонсорування призведе до того, що витрати будуть швидше швидкоплинними. Якась кількість гривень на тиждень — крок до довгострокового планування. Поступово розширюйте зони відповідальності дитини — від покупки їжі за списком до самостійного планування і закупівлі шкільних приналежностей, від вибору подарунка другу на день народження на потрібну суму до управління своїм кишеньковим бюджетом на всі канікули.

Не платите дитині за кожну відмінну оцінку або за виконання домашніх обов'язків. Інакше сформуєте у неї неправильну мотивацію. Давати гроші можна за додаткову допомогу — наприклад, ремонт комп'ютера. А заохочувати за успіхи у навчанні краще за підсумками року. У дитини буде час виправити оцінки, а гроші не стануть головним стимулом.

  • Першокласникам можна пояснити, що таке квартплата, сімейний бюджет, знижки, розпродажі, кредити.
  • Діти років з 10 можуть виступати «фінансовими консультантами» своєї сім'ї. Навчіть їх дбайливому споживанню і попросіть порахувати, скільки сім'я втрачає грошей, коли хтось не закриває кран і не вимикає світло.
  • На своєму прикладі батьки можуть розповідати, як ведуть сімейний бюджет. Як ви розподіляєте зарплату? Скільки грошей іде на обов'язкові платежі? Скільки ви відкладаєте на відпустку? Скільки витрачаєте на іграшки та розваги?

Правило № 5. Нагадуємо дитині про добрі справи

Щоб не виростити скнару, завжди нагадуйте дитині, що гроші самі по собі не мають ціни. Вони означають рівно те, що на них можна придбати. Поясніть, що фінанси можна використовувати не лише для себе, але і для когось ще, хто потребує допомоги.

Наприклад, можна перерахувати будь-яку суму на благодійність. Дитині приємно буде усвідомлювати, що вона комусь допомогла. Виховуйте в неї позитивне ставлення до ідеї ділитися з кимось. Нагадуйте, що добрі справи треба робити безкорисливо.

Є дуже простий спосіб дізнатися, як ваша дитина розставляє пріоритети у витратах. Дайте їй 10 однакових монет і поставте перед нею три баночки: «витратити зараз», «відкласти на купівлю» та «добрі справи». Попросіть дитину розподілити монетки між банками. Навіть якщо вона спробує розділити їх порівну, залишиться одна «зайва» монетка, яка прояснить ситуацію. Попросіть дитину пояснити свій вибір, послухайте терпляче, не коментуйте відразу. А потім спокійно подумайте, чи ви хочете виправити його модель поведінки і як саме.

Правило № 6. Поважаємо право дитини на помилки

Ваша дитина — це інша людина, і її погляд на речі може відрізнятися від вашого. Будьте завжди готові до відкритого діалогу, особливо в питаннях фінансів. Не кидайтеся відразу ж критикувати її вчинки. Спочатку дізнайтеся її думку, а потім поділіться своєю.

Дозвольте дітям вчитися на своїх помилках. Наприклад, якщо ваша дитина витратила гроші на дурниці, які хотіла відкласти на якусь важливу покупку, не лайте її. Порахуйте разом з нею, наскільки довше їй доведеться збирати. Наведіть її на правильні висновки.

Нехай вона награється з марними витратами в дитинстві, зате в майбутньому це допоможе їй уникнути великих фінансових проблем.

Правило № 7. Виключаємо негативні установки

Не варто забивати дитячу голову фразами на кшталт «багатство — це погано», «від трудів праведних не наживеш палат кам'яних». Закладені в дитинстві установки можуть перешкодити дитині стати щасливою у дорослому житті. Або і того гірше: вселяючи дітям, що багаті люди — це хапуги й торгаші, ви можете викликати зворотний ефект. Наприклад, дитина буде думати, що обман і шахрайство — найлегший і швидкий шлях до фінансового успіху.

Обережно коментуйте досягнення інших людей. Не засуджуйте їх, але і не занадто прославляйте. У дитини не повинно скластися враження, що тільки люди з якимись особливими здібностями можуть досягти висот. Підкреслюйте, що ваш син або дочка теж можуть стати успішними й заможними, якщо будуть добре вчитися і знайдуть улюблену справу.

І у жодному разі не перекладайте на дітей свої дорослі проблеми — не кажіть дитині про іпотеку і маленьку зарплату. Це може оселити в дитині тривогу, пов'язану з фінансами. І в майбутньому вона може, наприклад, погодитися на нецікаву роботу тільки зі страху залишитися без грошей. Створюйте у неї почуття безпеки й впевненості в завтрашньому дні.

Правило № 8. Відповідаємо на незручні питання

«Тату, а скільки ти заробляєш?»

Ваш дохід — це конфіденційна інформація. А діти досить балакучі. Навряд чи ви хотіли б, щоб завтра вашу зарплату обговорювала вся школа. Поясніть, що сума заробітку може відрізнятися від місяця до місяця, розкажіть, з чого вона складається. Можна обмежитися фразою: «Досить для нашої сім'ї». Якщо ваша дитина ще не доросла до спільного планування загального сімейного бюджету, краще не давайте точних цифр — їй все одно важко буде оцінити, чи багато це чи мало.

«Чому у Васі дорогий смартфон, а в мене звичайний кнопковий?»

Найголовніше — не починати критикувати Васю і його батьків лише тому, що вони роблять йому більш дорогі подарунки. І вже тим більше не біжіть купувати дитині в кредит дорогий телефон, щоб їй не було соромно перед однокласниками. Цим ви покажете їй поганий приклад управління бюджетом.

Може бути, дійсно прийшла пора поміняти кнопковий телефон на сучасний смартфон. Але зовсім необов'язково витрачати на нього багато грошей. Поясніть підлітку, що варто звертати увагу на характеристики, які дійсно потрібні, а не на бренд. Виберіть разом з ним гідний телефон за прийнятною ціною. Так вона навчиться робити усвідомлений вибір, а не вестися на рекламні виверти. Та й ви не будете переживати, що вона втратить або у неї вкрадуть смартфон за ціною вживаного автомобіля.

Яке б незручне питання не ставила вам дитина, не залишайте це без уваги. Уточніть, чому її це зацікавило. Іноді причина важливіша самого питання. А рішення проблеми може виявитися зовсім не у фінансовій площині.

Якщо дитина починає порівнювати добробут вашої родини з іншими, не варто йти в оборону або перемикатися на звинувачення інших. Поясніть, що всі люди, їх навички й те, що зараз має попит на ринку праці, можуть сильно відрізнятися, різні професії оплачуються по-різному і в кожній родині свої цінності. Таке питання може стати відмінним приводом обговорити з дитиною, ким вона хоче стати в майбутньому і яким бачить своє доросле життя.

«Як вийшло, що тітка Міла втратила всі свої заощадження?»

Це хороший привід поговорити про фінансових шахраїв і пояснити базові правила фінансової безпеки:

  • Не записувати ПІН-код на картці й нікому його не повідомляти.
  • Ніколи не випускати картку з поля зору, коли розплачуєшся їй. Так, наприклад, в кафе офіціант повинен принести переносний POS-термінал або запросити вас на оплату до каси.
  • Негайно повідомляти банк і батькам, якщо карта загубилася. А також якщо вам прийшло СМС-повідомлення про купівлю або зняття грошей в банкоматі, а ви цього не робили.
  • Не використовувати відкриті точки Wi-Fi інтернет в громадських місцях: (транспорт, кафе, кінотеатрах), коли заходиш в інтернет-банк або мобільний банк.
  • Не робити покупки в інтернеті на сумнівних сайтах (наприклад, вас повинна насторожити занадто низька ціна на останню модель кросівок в інтернет-магазині).
  • Не реагувати на тривожні дзвінки, СМС, листи або повідомлення у соцмережах про те, що вашому родичу чи знайомому потрібні гроші. Замість цього треба відразу телефонувати батькам або близьким, попередити, що від їх імені розсилаються такі повідомлення, — можливо зламали їх акаунт або пошту.
  • Не переходити за посиланнями в листах про виграш телефону, планшета, ноутбука та іншого. Безкоштовний сир буває тільки в мишоловці. Швидше за все, за посиланням ви отримаєте тільки вірус.
  • Не викладати в соціальних мережах фотографії нових покупок, обстановки у вашій квартирі, квитків на літак чи поїзд з датами вильоту і прильоту. Не писати пости про те, як скоро ви поїдете на канікули та вдома нікого не буде. Так ваш будинок може зацікавити грабіжників, поки ви відсутні.

Гроші — дуже важлива частина життя, і батьківський обов'язок — підготувати дітей до правильного поводження з ними. І водночас варто пояснити, що щастя, дійсно, не в мільйонах.

Джерело