Сьогодні хочемо запропонувати вам приготувати незвичайні млинці з дірочками на воді. У сомалійській кухні ця страва називається "Лахох". А готують її не аби як, а на спеціальній металевій круглій печі під назвою таава. Ми ж впораємося і зі звичайною сковородою. Правда, в ідеалі вам знадобиться відразу 2 поверхні для обсмажування. Навіщо це потрібно і як готувати це заморське частування, розповімо далі, інформує Ukr.Media.
Млинці з дірочками на воді
Рецепт цієї страви до смішного простий. Вода, борошно, цукор, сіль і дріжджі — таким набором інгредієнтів навряд чи можна кого-небудь здивувати. Однак сам спосіб приготування млинців з дірочками відрізняється від того, що ми знаємо. Саме завдяки йому "Лахох" виходить таким пухирчастим і незвичайним зовні.
Відразу попереджаємо: в цьому рецепті ми будемо використовувати сухі дріжджі. Воду в рецепті можна замінити кефіром. Щоб прискорити процес смаження, вам знадобиться 2 сковорідки. А в іншому ніяких складнощів бути не повинно. Давайте швидше приступати!
Інгредієнти:
- 0,5 кг пшеничного борошна
- 3,5 ст. води
- 1 ст. л. сухих дріжджів
- 3 ст. л. цукру
- 1 ч. л. солі
Приготування:
Рада редакції
Щоб приготувати млинці з дірочками на воді, можна використовувати одну сковороду. Тільки вибирайте таку, яку можна буде після випікання млинчика опускати в холодну воду, щоб остудити. Пам'ятайте, що не всякий матеріал витримує різку зміну температури. А якщо бути точніше, тільки чавунні сковорідки нормально її переносять.
Якщо у вас не чавунна сковорода, тоді доведеться чекати перед кожним новим випіканням, поки вона охолоне. Інакше млинці "Лахох" у вас просто не вийдуть. Так що радимо завести другу сковороду: в господарстві точно стане в нагоді!
Сомалійські млинці з дірочками на воді важливо смажити саме на холодній сковороді. Оскільки "Лахох" не повинен бути тонкий, йому потрібно дати час підсохнути. Якщо наливати тісто на гарячу сковороду і ставити на великий вогонь, то низ млинця підгорить. А якщо не включати великий вогонь, то на млинцях не з'являться бульбашки. В результаті вийде звичайний щільний млинець. А ми добиваємося саме пухирчастої текстури!
До слова, з цієї ж причини млинець не потрібно обсмажувати з двох сторін. У цьому полягає фішка незвичайної страви. У млинець "Лахох" можна загортати як солону, так і солодку начинку. Або ж просто їсти млинці з варенням, джемом, медом або іншим соусом за смаком.
Залиште відповідь