Як потрібно ставитися до роботи, щоб не стати її заручником — правила «здорового» працівника

У наш час у тренді трудоголізм. Вважається хорошим тоном працювати з ранку до вечора і ще й понаднормово, не відмовлятися виходити на службу у вихідні та свята, але чи має це сенс?

Чи так вигідно бути трудоголіком?

На перший погляд, трудоголіки отримують масу бонусів. Начальство цінує співробітників, готових пожертвувати особистими інтересами заради роботи. Відповідно їм підвищують зарплату, вони отримують премії тощо, інформує gazetapo.lviv.ua.

Але на ділі все може обернутися інакше. Далеко не завжди таких співробітників матеріально заохочують до перепрацювання своїх годин. Відомі випадки, коли людей регулярно змушували виходити в "робочі суботи", при цьому обхват зарплатні був нижчий середнього. Якщо у вас багато роботи, це ще не означає, що у вас багато грошей.

У непрості фінансові часи трудоголізм може бути всього лише способом утриматися на службі, і роботодавець може безсоромно експлуатувати страх працівника втратити місце. Іноді в договорі спочатку пишуть, що робочий день "ненормований". У результаті, за перепрацювання людина нічого не отримує. Якщо ж вона почне посилатися на якісь пункти трудового законодавства, їй просто вкажуть на двері.

До того ж, працюючи майже без зупинки, людина рано чи пізно "перегорає". Її праця стає не такою ефективною і додаються проблеми зі здоров'ям, в особистому житті. Закінчується це, зазвичай, тим, що або її звільняють, або вона звільняється сама, абсолютно спустошена. І не факт, що у неї залишаться ресурси для відновлення.

Щоб не потрапити у плачевну ситуацію, варто дотримуватися кількох простих правил.

Висипайтеся

Сон повинен тривати не менше 7-8 годин на добу. Якщо ви будете працювати на шкоду сну, ні до чого хорошого це не призведе. До того ж, якщо ви не почнете висипатися, то і роботу не зможете виконувати якісно.

Відпочивайте на роботі

Іноді можна почути звинувачення на адресу якогось співробітника, що він "ледарює" на роботі. А може, варто брати з нього приклад? Згадайте: ми працюємо, щоб жити, а не живемо, щоб працювати. Тому не ігноруйте різні розминки, перекуси і перерви на чай-каву. Якщо немає термінових справ, не імітуйте бурхливу трудову діяльність і не соромтеся байдикувати!

Відкладайте роботу на завтра

Часто доводиться чути, що не потрібно відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні. А тепер згадайте, скільки разів ви, вислужуючись перед начальством, страждали до пізньої ночі над яким-небудь звітом?

Спробуйте оцінити реальну терміновість роботи, яка на вас навалилась. І якщо спроба виконати її саме сьогодні однозначно позбавить вас відпочинку і сну, то краще перенести все на завтра. Насправді ситуації, коли роботу дійсно необхідно виконати в найкоротші терміни, виникають вкрай рідко. І тут на допомогу прийде тайм-менеджмент. Спочатку виконуємо найбільш термінові завдання, потім — усі інші.

Не працюйте у вихідні та свята

Робота в ці дні повинна стати скоріше винятком, ніж правилом. Ви маєте повне право відволіктися від неї, тим більше, якщо інше не прописано у вашому трудовому контракті.

Робота у вихідні і свята може сильно порушити ваші плани. Наприклад, ви чекаєте гостей або кудись збираєтеся, а тут вам дзвонять і просять, наприклад, оперативно писати статтю… після декількох таких ситуацій доведеться ввічливо пояснити, що ви не зобов'язані працювати в ті дні, які офіційно вважаються неробочими.

Якщо ваше начальство або колеги мають "милу" звичку турбувати вас у вихідні, сміливо відключайте телефони, не користуйтеся месенджерами або ігноруйте робочі дзвінки та повідомлення. Найкраще взагалі на ці дні кудись їхати. Якщо ці люди зрозуміють, що у вихідні ви завжди недоступні, вони перестануть вас "діставати".

Що робити, якщо начальство вимагає від вас трудових подвигів?

Нерідко трапляється так, що в трудоголіків вас перетворюють насильно. Просто ставлять перед фактом, що ви повинні працювати понаднормово.

Якщо таке сталося пару разів, піднімати бучу не варто. Але якщо перепрацювання стають регулярними, і ви розумієте, що на себе зовсім не залишається часу, то пора щось міняти. Звичайно, вирішувати вам, але чи довго ви зможете жити в такому темпі? Якщо шеф вважає це нормою і в колективі з докором дивляться на тих, хто залишає робоче місце за офіційним графіком о шостій годині, то чи не краще пошукати інше місце?

Працюйте там, де подобається

Є жартівлива приказка: "Якщо робота — це здоров'я, то нехай працюють хворі". Недарма кажуть також, що слова "робота" і "раб " походять від одного кореня.

У наш час у людей маса можливостей знайти собі заняття до душі. Наприклад, можна стати фрілансером і просувати свої послуги через соцмережі. Можна зробити власний проєкт або приєднатися до якої-небудь успішної команди.

Повірте, на нелюбимій роботі ви багато не напрацюєте і не заробите. Інша справа, що для отримання "роботи мрії" в більшості випадків потрібна хороша освіта. Ось на неї є сенс витратити час і ресурси. Зате потім ви зможете вигідно "продавати" свої знання.

Джерело