Професійне вигорання — одна з нагальних проблем сучасності, становить небезпеку як на індивідуальному, так і на соціальному рівні, інформує gazetapo.lviv.ua.
Професійному вигорянню в тій чи іншій мірі схильні багато фахівців найрізноманітніших областей. Ця комплексна проблема являє собою серйозне завдання як на індивідуальному рівні, оскільки людина відчуває дискомфорт, втрачає інтерес до професії, так і на соціальному рівні внаслідок того, що працівник з вигоранням набагато гірше виконує обов'язки.
Як виглядає професійне вигорання
Професійне вигорання можна розпізнати за такими ознаками: робота перестала приносити задоволення, успіхи не радують, колеги і керівництво почали дратувати, ви відчуваєте хронічну втому.
Професійне вигорання має наступні ознаки:
- робота перестає приносити емоційне задоволення,
- успіхи на роботі більше не радують,
- колеги та керівники починають дратувати,
- працівник відчуває хронічну втому,
- працівник починає постійно допускати помилки, не бачить сенсу в професійній діяльності.
Не слід плутати вигоряння з банальним поганим настроєм після невдалого або складного робочого дня. У випадку з емоційним вигоранням поганий настрій у працівника спостерігається завжди, а як складний або невдалий сприймається будь-який робочий день. Невипадково ще в 2019 році Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно визнала синдром емоційного вигорання хворобою.
Справитися з наслідками професійного вигорання непросто. Дуже часто співробітнику потрібна кваліфікована психологічна допомога, але перш можна спробувати перемогти професійне вигорання самостійно. Що для цього необхідно робити?
Чіткий баланс роботи та особистого життя
Слідкуйте за балансом роботи та особистого життя, не забувайте про відпочинок, зустрічі з близькими і друзями, хобі, спорт.
Професійна діяльність не повинна затьмарювати звичайне життя з його маленькими радощами і клопотами: спілкування з рідними, дружні зустрічі, хобі та захоплення, домашнє господарство, прогулянки і подорожі, догляд за вихованцями. Наскільки б важливою і прибутковою була робота, відпочинок потрібен, нехай навіть на шкоду заробітку. Пам'ятайте, що всіх грошей все одно не заробити.
Наявність хобі
Дуже важливо знайти якесь нове захоплення, яке могло б приносити задоволення і позитивні емоції, на яке можна було б перемикатися від постійної робочої діяльності. Наприклад, можна записатися на курси — від кулінарних до мовних, почати вчитися на нову професію, зайнятися тим видом спорту, який вас приваблює.
Турбота про здоров'я
Турбота про здоров'я — найважливіше завдання в рамках запобігання професійного вигорання. Необхідно правильно харчуватися, висипатися, займатися фізкультурою.
Якщо ви не висипаєтеся, хронічна втома буде накладатися на невдоволення роботою, сформується негативне замкнуте коло, подолати яке буде дуже складно.
Яскраві вихідні та відпустки
Постарайтеся перемикати увагу з роботи на інші завдання. Наприклад, можна придумувати цікаві розваги на вихідні, будувати плани на суботу та неділю, на наступний тиждень. Іноді варто взяти додаткову відпустку за свій рахунок, нехай навіть зарплата через неї зменшиться. Відпустки і вихідні дні бажано проводити не рутинно — ви повинні насичувати себе яскравими враженнями і позитивними емоціями.
В крайньому разі можна задуматися над тим, чи не змінити роботу і навіть професію. Це зробити ніколи не пізно, особливо, якщо ви відчуваєте, що колишній вид діяльності більш не може приносити вам ніяких позитивних емоцій і нічого хорошого від поточної роботи ви не чекаєте.
Залиште відповідь