Належне збереження вирощеного урожаю зернових технічних культур є запорукою економічної стабільності та продовольчої безпеки держави. В українських елеваторах впродовж року може зберігатися до 45 млн. тон зерна, що цілком достатньо для забезпечення потреб хлібопекарської промисловості України продовольчою пшеницею та українських аграріїв, які займаються вирощуванням птиці та великої рогатої худоби – у фуражному зерні. Більшість елеваторів Півдня України здійснюють зберігання зерна, що направляється на експорт в десятки країн світу. Окрім суто зберігання зерна на елеваторах здійснюється просушування зерна та калібрування насіннєвого матеріалу.
Основне призначення зернових елеваторів
Послуги зберігання, просушування та калібрування зерна затребувані українськими агрохолдингами, фермерськими господарствами та зернотрейдерами, які здійснюють закупівлю зерна для подальшої реалізації на українському ринку чи на зарубіжних продовольчих ринках. Як свідчить інформація з сайту https://map.uub.com.ua/ більша частина елеваторів розташована в південних областях України (Херсонській, Миколаївській, Запорізькій та Одеській), які мають доступ до морських портів (левова частка українського збіжжя експортується саме морським транспортом).
Елеватори Півдня України здатні зберігати значно більше зерна, яке вирощене не тільки в південно-східному регіоні України, але і в центральних та північних областях нашої держави. Водночас зерносховища північних та західних областей, що не мають доступу до чорноморських портів, розраховані на зберігання виключно місцевого урожаю зернових та технічних культур.
Серед особливостей використання елеваторів варто відмітити, що:
- найбільше навантаження на елеватори припадає в період збору урожаю, коли більшість товаровиробників намагаються забезпечити для вирощеного урожаю належні умови зберігання;
- впродовж липня-грудня на елеватори поступає зерно пшениці, ячменю, жита, кукурудзи, сої та соняшника, яке окрім зберігання потребує просушування для доведення до відповідних кондицій за параметрами вологості;
- максимальне навантаження на зернові склади припадає на листопад-грудень.
Деякі особливості українських елеваторів
За даними експертів зернового ринку в Україні налічується близько 1200 елеваторів та хлібоприймальних підприємств (комбінатів хлібопродуктів), з яких трохи більше половини (54 відсотки) забезпечені належним рівнем механізації процесів зберігання та навантаження зерна, більше 80 відсотків елеваторів мають доступ до залізничної колії.
Для просушування зерна на більшості українських елеваторів в якості палива використовується природний газ (значно менший відсоток використовує рідке паливо), зростання цін на енергоносії суттєво впливає на вартість послуг зі зберігання та просушування зерна.