Більшість юридичних осіб в Україні користується послугами банків. Це і відкриття рахунків, і відправлення/отримання грошових переказів, і одержання кредитів. Водночас далеко не всі власники бізнесу знають, як саме працюють банки та що вони пропонують. Ділимось фактами, які варто знати про роботу цих фінансових установ.
Факт 1. Банк може працювати лише на підставі ліцензії НБУ
Зараз таких проблем вже майже немає, однак колись на ринку було чимало шахраїв, які працювали без банківської ліцензії та в результаті зникали з грошима клієнтів. Перед початком співпраці радимо перевірити всі ліцензії банку (на надання банківських послуг, дилерську та брокерську діяльність, депозитарну діяльність тощо), дату видачі та номери цих ліцензій, а також наявність установи в державному реєстрі банків і участь в Фонді гарантування вкладів.
Факт 2. Банк може виступати гарантом
Так, банківські установи не лише «продають» певні продукти та послуги, а й виступають певною мірою партнерами клієнтів, проводячи депозитарні операції, до яких належать:
- Гарантія. Гарантування банком переказу вами коштів, участі в тендері, виконання зобов’язань (наприклад, є обов’язковою умовою для отримання ліцензії туроператорам/турагентам) тощо. При невиконанні вами умов угоди банк виплачує компенсації іншим її сторонам.
- Інкасо. Банк як посередник приймає оплату від покупця, зберігає її на окремому рахунку, повідомляє продавця про необхідність відправлення товару та після переказує йому кошти, якщо покупець отримав замовлення. Так банк мінімізує ризики для обох сторін.
- Акредитив. Доручення клієнта банку отримати платіж від іншого банку. Забезпечується коштами з рахунку контрагента або кредитним лімітом. Мінімізує ризики для продавця.
Документарні операції на сайті Банку «Південний» — це всі види гарантій та операцій, індивідуальний підхід, гнучкі умови та високоякісне обслуговування. Банк вже понад 30 років працює на ринку і спеціалізується на роботі саме з юридичними особами.
Факт 3. Якщо банк збанкрутує, Фонд гарантування вкладів поверне вам гроші
Кожен банк, який працює за ліцензією НБУ, повинен бути учасником Фонду гарантування вкладів, який у випадку банкрутства або неплатоспроможності банку повертає вкладникам їх кошти. Під час дії особливого періоду (воєнний стан) та 3 місяців з моменту його скасування Фонд повертає повну суму вкладень з відсотками, а після цього — до 600 тисяч грн з усіх рахунків в банку.
Фонд не компенсує:
- Грошові кошти, які клієнт надав банку в довірче управління;
- Кошти на рахунках сумою до 10 грн;
- Кошти, розміщені особою, пов’язаною з банком, за рік та менше до визнання неплатоспроможності банку;
- Гроші власника великої частини банку;
- Кошти за придбані банківські метали;
- Гроші, розміщені у філіалах зарубіжних банків;
- Гроші, арештовані за рішенням суду;
- Гроші аудиторів/оцінювачів банку, якщо такі припинили надавати банку послуги менше ніж рік тому;
- Кошти юридичних осіб (ФОП, ТОВ та інші) тощо.