Штаб-квартира Європейського центрального банку у Франкфурті-на-Майні
У четвертому кварталі минулого року збільшення ВВП становило 0,1%. Проте інфляція та ціни на енергоносії говорять про слабкі перспективи у 2023 році.
Єврозона продемонструвала зростання у четвертому кварталі 2022 року, зумівши уникнути рецесії, незважаючи на високі ціни на енергоносії, зниження довіри та зростання відсоткових ставок. Про це 31 січня повідомило агентство Reuters.
За даними Євростату, ВВП у єврозоні збільшився на 0,1%. У порівнянні з минулим роком зростання склало 1,9%, перевершивши очікування в 1,8%.
Зазначається, що серед найбільших країн єврозони Німеччина та Італія продемонстрували зниження за квартал, але Франція та Іспанія зросли.
«Війна Росії в Україні, що триває майже рік, дорого коштувала єврозоні, яка наразі охоплює 350 мільйонів людей у 20 країнах, враховуючи сильну залежність деяких членів від дешевої енергії», — пише агентство.
Зростання цін на нафту та газ призвело до виснаження заощаджень та стримування інвестицій, водночас змушуючи Європейський центральний банк піти на безпрецедентне підвищення ставок, щоб зупинити інфляцію.
Але економіка також продемонструвала деяку несподівану стійкість — як під час пандемії COVID-19, коли зростання перевершило очікування, оскільки підприємства швидше адаптувалися до обставин, що змінилися, ніж пророкували політики.
Нові дані вказують на можливе повільне відновлення, чому сприяють державна підтримка і м’яка зима, яка обмежила витрати на енергію.
«Проте, загальна картина залишається слабкою: прогноз зростання на 2023 рік мізерний через значне падіння реальних доходів і різке зростання відсоткових ставок», — йдеться у статті.
Експерти, як і раніше, очікують, що економіка єврозони трохи скоротиться в першій половині 2023 року, а відновлення, що очікується в другій половині, ймовірно, буде слабким.
Раніше повідомлялося, що МВФ покращив прогноз щодо темпів зростання світового ВВП у 2023 році до 2,9% — це на 0,2% більше, ніж очікувалося у жовтні.
Залиште відповідь