Де акули можуть з’їсти туриста: де водяться і які з них небезпечні?

Їх понад 360 видів. Не поспішайте лякатися, небезпечних лише 4 — практично всі напади зі смертельним результатом припадають на них. При зустрічі з людиною ці риби часто не агресивні, досвідчені дайвери і фотографи можуть знайти з ними спільну мову, тому доказ — зняті поблизу фото і відео. І все ж про небезпеку і заходи безпеки потрібно знати, інформує Ukr.Media.

Найбільш небезпечні акули

Бичача (сіра) акула

Вважається найнебезпечнішою і кровожерливою, нападає в більшості випадків. Довжина становить до 3-4 метрів, забарвлення сіро-біле. Одна з небагатьох з акул, яка спокійно живуть як у солоної, так і в прісній воді. Вона така агресивна завдяки високому рівню гормону тестостерону. Бували випадки, коли ця істота нападала на людей, які зайшли в воду не далі 2 метрів.

Місця перебування: прибережні води теплих морів, тропічна і субтропічна зона океану. Найчастіше з нею можна зустрітися на Багамських островах. На Багамах, до речі, мешкає близько 40 видів акул, багато з яких безпечні для людини. Так само її можна зустріти біля тропічних берегів Африки, Індонезії, Австралії, Південної Америки.

Тигрова акула

За статистикою нападів займає друге місце після бичачої. Довжина до 5 метрів. Ця хижачка водиться дуже близько до берега, підпливаючи навіть до гирл річок. Плаває повільно і спокійно, але в разі рішення про напад різко розганяється. З нею велика ймовірність зустрітися, так як її улюблені місця якраз збігаються з тими, де люблять плавати серфери і дайвери. Плавають поодинці, у місцях годування утворюють групи. Щорічно трапляється 3-4 напади.

Місця перебування: прибережні зони, гирла річок. Тропічні та субтропічні моря і зони океану.

Довгокрила акула

Має відмінну особливість — у неї довгі плавці. Зверху пофарбована від коричневого до сірого, знизу — біла. Довжина до 4 метрів. Любить теплі моря, живе частіше у поверхні. Зараз їх чисельність різко скорочена. Плавають поодинці, їх часто супроводжують риби. Люблять супроводжувати кораблі. Для людей у відкритому морі становить найбільшу небезпеку. Точних даних про кількість нападів на рік немає, проте тільки в грудні 2010 року особина цього виду в Єгипті вбила 1 людину і 4 скалічила.

Місця перебування: в тропічних і субтропічних водах всіх океанів. Відкриті води, рідко — прибережні.

Біла акула

Найбільша акула з усіх, які мешкають в Світовому океані. Довжина-6 метрів, максимально зафіксована — 11 метрів. Виглядає страхітливо завдяки своїм по-справжньому величезним розмірам і гострим, як лезо, зубам в 5 сантиметрів, розташованим у кілька рядів. Має сіро-біле забарвлення. При зустрічі представляє смертельну небезпеку для людини. Однак образ безжального хижака здебільшого накрутили ЗМІ і фільми про цих тварин. Зустріти її досить складно, і навіть якщо це трапиться, вона віддасть перевагу просто проплисти повз, якщо її не провокувати. Акула всеїдна, в шлунку знаходили навіть неїстівні предмети — черевики, останки кораблів.

Місця перебування: помірно теплі води Світового океану, прибережні зони та відкриті води. Зустрічалася в Середземному морі, Південній частині Австралії, Південній Америці, біля Аляски і Каліфорнії. Зазвичай плавають поодинці.

Як себе вести з акулами?

Частіше за все зустрічі з хижачками погрожують в таких країнах:

  • Єгипет;
  • Туреччина;
  • Таїланд;
  • Австралія;
  • Центральна та Південна Америка.

Акули нападають на людину не заради того, щоб його з'їсти, а коли спутають її з тюленем або рибою. Найбільше вони нападають на дайверів, нирців, серферів, рідше — на звичайних купаючихся.

Що не треба робити, щоб їх спровокувати?

  1. Уникати великих скупчень риби, не плавати біля рибалок.
  2. Купатися днем, коли акули відпочивають. Уночі та увечері настає час полювання.
  3. Не заходити у воду зі свіжими порізами і ранами.
  4. Не плавати у воді з низькою прозорістю — можна не побачити акулу й іншу загрозу.
  5. Не робити різких рухів, істерично не смикатися, не створювати шум — це приваблює акул та інших хижаків.
  6. Акули частіше нападають на самотніх плавців, ніж на компанії.
  7. Знімайте перед купанням прикраси — відблиски світла у воді можуть залучати небезпечних риб.
  8. Не підгодовувати акул — це їх дражнить, також вони звикають до того, що люди — це джерело їжі. З часом ці тварини починають проявляти до людей більше інтересу і підвищується небезпека нападів.
  9. Не запливайте далеко від берега.

Якщо акула плаває поблизу:

  1. Не піддавайтеся паніці, спокійно, не роблячи різких рухів, рухайтеся до берега або до човна. Акули відчувають зміни від страху у вашій поведінці, і це її провокує.
  2. Не чіпайте і не дражніть рибу — так шанс її нападу значно підвищується.
  3. Ви зрозумієте, що вона налаштована агресивно, якщо починає плавати колами навколо вас, поступово зменшуючи радіус. Так буде час вирішити, чи встигнете ви спокійно поплисти або готуватися до захисту, якщо вона зовсім близько. Перед нападом вона сповільнюється і помітно вигинається.
  4. Якщо її інтерес досяг небезпечного розміру — ударяйте рукою або ногою в зябра, очі, з ніс. Дайте чинності всій своїй люті замість страху. В такий момент не можна розвертатися до неї спиною і не випускати з виду, поки вона не стримає запал.

Акули, безсумнівно, — страшні хижаки, але для людей вони представляють не такий ризик померти, як невміння плавати, удари блискавок або падіння на літаках. У рік акули нападають на одну-дві сотні людей, з яких до 12 випадків — зі смертельним наслідком. Людина ж вбиває величезну кількість грізних риб, і в годину виходить в середньому близько 11 400 особин. І питається, хто небезпечніший?

Джерело