Ці поради фінансової грамотності допоможуть вам жити на відсотки

Однією з улюблених книг багатьох фінансистів є книга Бодо Шефера "Шлях до фінансової свободи". Там Бодо дає поради, які допоможуть розпочати формувати свій грошовий капітал та згодом жити на відсотки, інформує gazetapo.lviv.ua.

Забудь про те, щоб жити постійно в борг

"Напевно, вам буде складно йти шляхом до фінансової свободи, але набагато складніше жити у фінансовій залежності".

Більшість людей живе в борг, прагнучи гарного життя. І легке кредитування сприяє цьому. У нас з кожним роком зростає кількість закредитованих людей і це говорить про одне — про низьку фінансову грамотність населення. Всім хочеться жити у величезному особняку, мати дорогу машину і кататися щомісяця на курорт, але треба думати як заробити гроші, а не як зайняти.

Жити у борг ускладнює шлях до фінансової свободи. Беручи кредити, ви просто потрапляєте у кабалу, стаєте менш упевненими у завтрашньому дні та більш залежним від обставин. Борги — це стратегія невдах, а економія — стратегія переможців.

Бодо Шеффер вважає, що позбавлятися навіть боргів потрібно з розумом. Не можна відразу всі вільні гроші спрямовувати на його погашення. Половину грошей потрібно спрямувати на збереження, а половину — погашення кредитів. Це необхідно для того, щоб у той період, коли ви виплачуєте за кредитами, вже формувалася подушка безпеки.

Щоб мати більше, необхідно бути цінним

Швидший шлях до фінансової незалежності можна пройти, якщо стати ціннішим на ринку праці. Ринок праці — це відносини, де ви продаєте свої вміння начальству за певну зарплатню. Щоб швидше був грошовий потік, потрібно заробляти більше. Тому найкращі інвестиції — це інвестиції в себе, у свій особистісний та професійний розвиток.

Намагайся напрацьовувати більше умінь і навичок, які відрізнятимуть вас від інших на ринку праці. Ціль — стати незамінним фахівцем, якому будуть готові платити хорошу заробітну плату. У вік інтернету це стало дуже доступним. Зараз підвищити свою цінність можна з будь-якої точки світу, проходячи величезну кількість курсів та тренінгів.

Створіть свою фінансову подушку безпеки

"Навчитесь економити. Багатий той, хто вміє не витрачати гроші. Щоб шанувати себе, необхідно створити фінансовий запас на пів року".

Проблема багатьох людей не в тому, що вони мало заробляють, а в тому скільки грошей витрачають після отримання заробітної плати. Чим вищий дохід, тим більше всяких необґрунтованих витрат. Слід навчитися тримати себе в руках і відмовлятися від речей, які насправді вам не потрібні. Тому економити важливіше навіть, ніж вміти заробляти гроші.

Уміння розпоряджатися своїми грошима — це ознака фінансової грамотності. Саме ощадливість відкриває шлях до багатства, а не солідні доходи. Всі заможні люди знають, що економія призводить до ще більшого прибутку, який виходить завдяки складному відсотку.

І почати заощаджувати необхідно із створення фінансової подушки безпеки. Вона повинна покривати ваші витрати хоча б протягом 6 місяців, краще 1 року, і взагалі буде супер якщо протягом 3 років. І гроші діставати з неї лише у крайніх, дуже крайніх випадках. На те вона і подушка безпеки, а не видаткова готівка, щоб постійно "пірнати" до неї.

Відкладайте 25% від звичайних та 50% від незапланованих надходжень

В одній популярній книзі з фінансової грамотності "Найбагатша людина у Вавилоні" Джорджа Клейсона йдеться про те, що необхідно відкладати 10% від зароблених грошей. Але Бодо Шефер вважає, що цієї суми недостатньо і необхідно відкладати як мінімум чверть, а в деяких випадках і половину доходу. А щоб обігнати інфляцію, відкладені гроші варто вкладати в акції, тому що акції, на його думку, завжди вигідніші за гроші, бо є вкладенням в бізнес. А більшість бізнесів згодом зростають.

Щоб навчитися відкладати гроші, слід навчитися спочатку платити собі. Як тільки ви отримуєте якийсь дохід, одразу відкладайте певний процент грошей. Хто не має сили волі відкладати, то варто зробити автоматичні перекази на банківські рахунки. Але краще це робити самому і сприймати економію не як щось, що краде у вас гроші, а як спосіб їх збільшити і стати багатою людиною. Так буде простіше їх тоді відкладати. Економія грошей — важлива частина фінансової грамотності.

Не працюйте за гроші, нехай вони працюють на вас

"Вирішить для себе, чи хочете ви стати "грошовою машиною" або бути все життя "грошової машиною" для інших".

Запам'ятайте одне. Людина стає заможною, коли починає жити на доходи від своїх інвестицій. Так, спочатку необхідно більше заробляти та економити, а потім — вкладати отримані кошти у доходні активи. Тому вирішіть собі обрати наступну життєву стратегію — зробити так, щоб гроші працювали на вас, а не ви на гроші.

І здійснити таку стратегію можна завдяки інвестуванню у фондовий ринок — одержання пасивного доходу за рахунок зростання курсу акцій та дивідендних виплат. Тільки пам'ятайте, що не можна заощадження інвестувати. Повинні бути вільні кошти, на які можна буде купити акції, що подешевшали, в результаті різкого їх падіння. Тому фінансова грамотність передбачає створення свого фінансового портфеля, на відсотки якого можна буде безтурботно жити.

Варто пам'ятати, що біржові коливання циклічні

"На біржі погані та добрі часи постійно змінюють один одного".

Інвестування пов'язане з більшими ризиками. Але якщо ви хочете досягти фінансової незалежності, то потрібно бути готовим до цього. Ціна акції то йде нагору, то падає вниз. Головне правило інвестора — купувати, коли ціна сильно впала. На той момент багато хто робить помилку і продає акції, а їх необхідно навпаки купувати. Головне не піддаватися паніці!

У період падіння акції слід залишатися холоднокровним і водночас шукати нові вигідні можливості. Поки недосвідчені інвестори позбавляються цінних паперів на просідання, досвідчені інвестори купують їх. І зволікати тут не можна. Ціна акції може швидко відновитися. Все це, звичайно, приходить із досвідом. На початку завжди будуть помилки, інакше ніяк. Але з часом ви зрозумієте, як діяти на фондовому ринку та заробляти гроші.

Слід націлитись на довгострокове інвестування. Вкладати гроші потрібно щонайменше на 2-5 років. Купувати акції слід на ті гроші, які найближчим часом вам не потрібні. І ніколи не варто інвестувати гроші, запозичені, ви не зможете їх швидко заробити, щоб вчасно їх віддати.

Тримайте у портфелі акції не менше 5-10 компаній

Бодо Шефер радить купувати папери компаній з різних сфер економіки і навіть на іноземних біржах. Чим диверсифікованіший буде інвестпортфель, тим меншими будуть ризики зниження частки вашого капіталу. Проте слідкувати за великою кількістю акцій дуже складно, тому якщо ви тільки починаєте інвестувати, то зупинися на акціях 5-10 різних компаній.

Можна придбати компанії, які виплачують дивіденди. Зазвичай, вони дуже великі та надійні, з великим фінансовим резервом. Багато фінансистів закликають вивчати звітність компанії, що купується, надаючи велике значення коефіцієнтам і статистиці. Шефер говорить про те, що просто потрібно керуватися здоровим глуздом. Необхідно просто розуміти, чим компанія займається і чи буде вона перспективна в майбутньому. Якщо це так, то, безперечно, купуйте акції таких компаній.

Скільки ви заробите на біржі стане зрозумілим після продажу активів

"Якщо ваші акції різко впали, то ви ще не зазнаєте жодних збитків. Збитки лише у тому випадку, якщо в цей момент акції будуть продани".

Варто знати, що коливання курсу ціни акцій саме не несе ні прибутку, ні збитків. Вони виникають у момент закриття угоди із цінними паперами. Коли ви дивитеся на ціну акцій, необхідно емоції відсунути на задній план і приймати рішення лише керуючись розумом. Слід вести щоденник інвестора, щоб відстежувати як, коли, скільки і на чому були заробітки чи втрати. На думку Бодо, такі записи підвищують рівень фінансової грамотності та усвідомленості.

Ці поради, звичайно, не відображають усіх знань у галузі фінансової грамотності. Але вони дуже слушні.

Джерело