Чому з’являються поліпи матки та як проводиться їх видалення

Поліпи є доброякісними множинними або поодинокими новоутвореннями, що кріпляться до слизової оболонки матки або її шийки за допомогою тонкої «ніжки». Вони виникають унаслідок розростання тканин ендометрію, виявляються не тільки у жінок репродуктивного віку, але й у період менопаузи. Ігнорування цієї проблеми з часом призводить до появи частих кровотеч поза менструальним циклом, рясних і хворобливих менструацій, запальних процесів у матці, до безпліддя, злоякісного переродження новоутворень. Тому єдиним способом вирішення цієї проблеми є видалення поліпів матки (поліпектомія) хірургічним методом.

Чому з’являються поліпи в матці

Етіологія патологічних змін поки що до кінця не вивчена, проте встановлено, що поліпи виникають як результат:

  • гормонального дисбалансу в організмі, спричиненого дефіцитом прогестерону та надлишком естрогену в другій фазі менструального циклу;
  • хронічних запалень слизової матки або тих, що виникають в органах малого таза, спричинених інфекціями чи іншими факторами;
  • травмування ендометрію через вишкрібання після абортів, викиднів, пологів;
  • ожиріння, оскільки жирова тканина продукує естрогени;
  • ендометріозу;
  • порушень нормального функціонування щитоподібної або підшлункової залози, наднирників.

Невеликі поліпи матки не супроводжуються яскраво вираженою симптоматикою. Різкі болі в животі, що тягнуть, а також несподівані та рясні кровотечі виникають внаслідок значних розростань у матковій порожнині. Тому важливо регулярно обстежуватись у гінеколога з метою своєчасного виявлення патології. Консервативна терапія в таких випадках не є результативною, тому єдино правильним способом вирішення цієї проблеми є видалення поліпів. Після обстеження хірурги обирають метод оперативного втручання залежно від місця розташування новоутворень.

У яких випадках рекомендується видалення поліпів у матці

Гінеколог спільно з пацієнткою приймає рішення про здійснення поліпектомії на підставі:

  • патологічних процесів, що стрімко розвиваються, таких як збільшення розмірів поліпа, посилення симптоматики, погіршення результатів гістологічного дослідження;
  • виявлення ракових клітин;
  • змін гормонального фону у жінок віком від сорока років, які провокують ріст новоутворень і підвищують ризик онкології.

Під час вагітності операція може бути відкладена за умови зменшення розмірів поліпів під впливом консервативної терапії та відсутності загрозливої для здоров’я симптоматики.

Коли поліпектомія заборонена

Операція протипоказана за наявності:

  • венеричних, грибкових, онкологічних захворювань статевих органів;
  • інфекційних хвороб у гострій формі;
  • загострення хронічних захворювань внутрішніх органів;
  • патології шийки матки, при якій операція неприпустима;
  • кровотеч, спричинених іншими гінекологічними захворюваннями.

У таких випадках поліпектомія здійснюється тільки після лікування перелічених патологічних станів.

Методи видалення поліпів у матці хірургами МЦ «Меділенд»

Перед операцією пацієнтка проходить гінекологічний огляд та діагностичне обстеження зі здаванням аналізів крові на гепатит, сифіліс, ВІЛ, а також із проведенням електрокардіограми, ультразвукового дослідження. Хірургічне втручання призначається на третій день після закінчення менструації та може здійснюватися двома методами:

  • вишкрібання ендометрію під місцевою чи загальною анестезією, що залежить від рівня розвитку патологічного стану;
  • гістероскопія з використанням спеціального приладу з камерою – гістероскопа, за допомогою якого хірург оглядає внутрішньоматкову порожнину та шийку матки.

Перевагами гістероскопії є мала травматичність, висока інформативність, можливість поєднувати діагностику та лікування, взяти біоматеріал для гістологічного дослідження. Досвідчені фахівці вищої кваліфікації МЦ «Меділенд» працюють на сучасному діагностичному та хірургічному устаткуванні, забезпечуючи повний лікувальний курс – від діагностики до успішної операції в комфортних для пацієнтки умовах одного відділення клініки.

Джерело: mediland.ua