Читаємо по зубах про хвороби

Зуб складається переважно з дентину з порожниною, покритого зовні емаллю і цементом. Зуб має характерну форму і будову, займає певне положення в зубному ряду, побудований зі спеціальних тканин, має власний нервовий апарат, кровоносні і лімфатичні судини. У нормі у людини є від 28 до 32 зуба. Відсутність третіх молярів, які називаються «зубом мудрості» є нормою, а самі треті моляри зростаючою кількістю вчених вже вважаються атавізмом, але це на даний момент спірне питання. Усередині зуба знаходиться пухка сполучна тканина, пронизана нервами і кровоносними судинами (пульпа).

Розрізняють молочні та постійні зуби — тимчасовий і постійний прикус. У тимчасовому прикусі присутній 8 різців, 4 ікла і 8 молярів — всього 20 зубів. Постійний прикус складається з 8 різців, 4 ікла, 8 премолярів і 8-12 молярів. У дітей молочні зуби починають прорізатися у віці від 3 місяців. У період від 6 до 13 років молочні зуби поступово замінюються постійними. У рідкісних випадках спостерігаються додаткові, надкомплектні зуби (як молочні, так і постійні). Про хворобах внутрішніх органів можуть розповісти не тільки аналізи, але і … зуби.

Досвідченому стоматолога достатньо заглянути в рот пацієнтові, щоб зрозуміти в якому стані знаходиться серце або шлунково-кишковий тракт. Як же працює цей метод і чи можливо прогнозувати недуги, просто подивившись на зуби?

Багатьом з нас не з чуток знайоме відчуття нестерпної зубного болю, коли, здається, від одного безжального різця страждають відразу голова, серце і шлунок. Чимало знайдеться і «щасливців», яких від появи карієсу та іншої стоматологічної патології не рятує ні якісна зубна паста, ні лікувальна щітка, ні полоскання, ні навіть своєчасне відвідування дантиста.

Можливо, лікувати треба не зуби, а інші органи? Для лікарів, які практикують методинетрадіціонного лікування, тут немає ніяких протиріч — вони знають, який зуб за який орган відповідає. Як же працює цей метод і чи можливо прогнозувати недуги, просто заглянувши в рот?

Зуб за око

Багатьом з нас не з чуток знайоме відчуття нестерпної зубного болю, коли, здається, від одного безжального різця страждають відразу голова, серце і шлунок. Чимало знайдеться і «щасливців», яких від появи карієсу та іншої стоматологічної патології не рятує ні якісна зубна паста, ні лікувальна щітка, ні полоскання, ні навіть своєчасне відвідування дантиста. Можливо, лікувати треба не зуби, а інші органи? Для лікарів, які практикують нетрадиційні методи лікування, тут немає ніяких протиріч — вони знають, який зуб за який орган відповідає.

Так, проблеми з жовчним міхуром можуть обернутися втратою одного з молярів (сьомі задні зуби), а постійно ниючі ікла розкажуть про холециститі або загрозу гепатиту. Якщо взаємозв'язок між зубами і іншими органами і існує, то довести її практично неможливо, каже академічна медицина. «Будь-який зуб, будучи проблемним, може давати ускладнення на інші органи, — вважає хірург-пародонтолог Валерій Камінський. — Але говорити про прямий взаємозв'язок між кожною окремою зубом і конкретним органом не можна ». Кому вірити — офіційній медицині або висновків «народників» — вирішуйте самі, але знати позицію обох сторін ніколи не завадить.

Тримай діагноз за зубами

Навіть незначне пошкодження структури зуба може багато розповісти. Звичайно, тільки фахівець і детальне обстеження дадуть повну картину того, який зуб з яким органом пов'язаний і про яку проблему сигналізує. Але можна і самостійно провести попередній огляд і зіставити симптоми (див. Табл.). Для цього потрібно враховувати наступне:

1 За верхнім і нижнім різців судять про стан нирок, сечового міхура, вух і органів репродуктивної системи. А їх поганий стан може свідчити про хронічний пієлонефрит, цистит, отиті, тонзиліті, остеохондрозі і навіть простатиті.

2 Ікла відповідають за печінку і жовчний міхур, сигналізуючи про холециститі і гепатиті.

3 Малі корінні зуби (премоляри) — це легкі і товстий кишечник. Проблеми з ними можуть бути викликані дисбактеріозом, колітом, алергією, хронічним бронхітом або пневмонією.

4 Великі корінні зуби (моляри) пов'язані зі шлунком, селезінкою і підшлунковою залозою. Відповідно список можливих хвороб-провокаторів такий: гастрит, виразка, панкреатит, анемія, гайморит, тонзиліт, порушення ендокринної системи, атеросклероз, варикоз і інші.

5 Зуби мудрості «завідують» станом серця, судин і тонкого кишечника. Тому допомогти в лікуванні ішемічної хвороби і навіть вродженої вади серця може і стоматолог. Біль в суглобах відбивається і на стані передніх зубів верхньої і нижньої щелеп.

«Після тридцяти, — каже стоматолог Ігор Моложанов, — у багатьох пацієнтів починаються проблеми з яснами. Якщо людина регулярно доглядає за порожниною рота, і при цьому кровоточивість ясен не проходить — можна впевнено говорити, що проблема криється в інших органах. У жінок, наприклад, одним з сигнальних ознак патологій молочних залоз є так званий безпричинний гінгівіт (запалення ясен). У дітей гінгівітом на яснах може проявляти себе лейкоз. Стоматолог сеанс за сеансом лікує пародонтоз, тоді як дитині потрібно, як мінімум, зробити аналіз крові ».

Хворіти — так разом

Якщо зуби часто псуються через хвороби внутрішніх органів, то існує і зворотний зв'язок: проблеми з зубами призводять до різних розладів і захворювань. Відомо, що зубний біль може викликати страшні головні болі. Причому разболевшегося ікла і різці верхньої щелепи відгукнуться в лоб і віскі, а запалення корінних зубів віддасть тупим болем в потилицю.

Навіть самий звичайний карієс може викликати постійні мігрені. Проблеми пародонта (ясен) сприяють розвитку серцево-судинних захворювань, а пульпіт (запалення зубного нерва) провокує гастрит, коліт і холецистит.

На правах офіціозу

З точки зору офіційної (академічної) медицини, будь-який запалений зуб, який є осередком інфекції, так званим хроніосепсису, являє собою небезпеку для всього організму. «Проблемні зуби (з карієсом, зруйновані або напівзруйновані) тягнуть за собою загальне зниження імунітету або спалаху інфекції в інших органах», — пояснює стоматолог Олена Легеза. Але зв'язок між зубами і хворобами далеко не завжди доказова.

З упевненістю можна говорити, що при запаленні зуба в шлунково-кишковий тракт продукти надходять разом з токсинами. Це викликає різноманітні захворювання (в залежності від стану імунітету людини) починаючи від звичайного нетравлення шлунка і закінчуючи гастритами. Але проводити паралель між різцями і остеохондрозом не візьметься жоден стоматолог.

«Больова симптоматика впливає на весь організм, — каже кандидат медичних наук Валерій Камінський. — Коли у людини болить зуб, слідом починає боліти голова, страждає шлунок або кишечник, печінку, жовчні протоки і навіть серце. Справа в тому, що зубний нерв подає сигнал в ділянки головного мозку центральної нервової системи і пов'язаний з ядрами сусідніх нервових клітин, які відгукуються на біль і передають сигнал в інші органи. Причому шляху передачі болю у кожної людини індивідуальні. Але в групу ризику потрапляють в першу чергу проблемні, тобто нездорові органи ».

Тому, якщо у вас хронічний бронхіт, не дивуйтеся тому, що, запустивши свої зуби, ви несподівано заробили пневмонію.

Коментар Ігор Моложанов, завідувач кафедри терапевтичної стоматології Київського інституту народної медицини. За статистикою від карієсу страждає близько 95% людей. По тому, який зуб уражений, в якому віці і в якій мірі, фахівець може діагностувати у пацієнта розвиток серйозної хвороби.

Наприклад, цукровий діабет на початкових стадіях може також проявлятися захворюваннями ясен. Стоматолог може виявитися першим лікарем, який по різкого погіршення стану ясен діагностував у людини діабет. Класичний приклад зв'язку зубів з внутрішніми органами — так званий печінковий зуб, коли від патологій шлунка або печінки (ті ж гастрити, панкреатити і т. Д.) Руйнуються зуби. Але стоматологам відомі й інші взаємозв'язки.

Існує три періоди життя зубів. Тому правильно поставлений діагноз залежить від віку пацієнта.

При порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту і печінки: у дітей 8-10 років в першу чергу страждають шості зуби і фронтальні (перші, другі, треті), у дорослих — спочатку руйнуються шості і сьомі зуби.

При патології дихальної системи: у дітей з патологією аденоїдів, мигдаликів і поліпами страждають перші, другі зуби верхньої і нижньої щелеп, рідше — ікла. У дорослих бронхіт, пневмонія і навіть астма відображаються на перших і других зубах обох щелеп.

Захворювання сечовивідної системи: в підлітковому віці і до 25 років за них відповідають четверті, п'яті зуби нижньої щелепи. У дорослих — починаються захворювання п'ятих і шостих зубів обох щелеп.

Джерело