У Старому Кропивнику презентували книгу про село —

Новини Дрогобицький район Культура мистецтво  У Старому Кропивнику презентували книгу про село

У селі Старий Кропивник Східницької громади у неділю, 3 лютого, відбулася урочиста  презентація книги “Історія виникнення, становлення та розвитку села Старий Кропивник”. Авторами історичного нарису стали вчителька української мови Любов Здендяк та парох місцевої Парафії Святого Миколая о.Василь Нагина. 

Книга вийшла у дрогобицькому видавництві “Посвіт” накладом 150 примірників. 

Друк книги профінансував Благодійний фонд підприємців та меценатів братів Дуліб’яників, які народилися та проживають у Старому Кропивнику.

Серед запрошених гостей на презентації були  засновники Благодійного фонду Братів Дуліб’яників Андрій та Василь Дулібʼяники, Східницький селищний голова Іван Піляк, декан Підбузького деканату отець Василь Штокало, директорка Старокропивницького ЗЗСО І-ІІ рівнів Світлана Савка, уродженка села, членкиня Союзу Українок Галина Мазурик-Здендяк. 

Основою стали літописні альбоми

Презентації історичної книги для Старого Кропивника – подія також історична, яку тут чекали кілька десятиліть. Поштовхом та основою до її написання стали 4 літописні альбоми, започатковані освітянами Старокропивницької школи ще на початку становлення Незалежності України у 90-их роках минулого століття.

Перший альбом літопису впорядкував Іван Данилович Ліщинський, окремі його сторінки написані ще від руки. Відтак роботу над літописами продовжила Любов Здендяк з думкою, що колись у майбутньому зібрані спогади місцевих мешканців, фото та документи послужать нащадкам для ґрунтовніших досліджень.

Коли о.Василь Нагина прийшов служити на парафію і побачив ці літописи, уже тоді загорівся ідеєю видати книгу. Проте від ідеї до втілення задуму пройшло багато років, адже написання книги завжди потребує багато часу і зусиль, тож справа відклалася на майбутнє… 

Робота над книгою закипіла з початку минулого року. Систематизацією уже наявних відомостей з літописів, дослідження документів у архівах та опитування і записи спогадів старожилів про події давнини, збір старих фотографій та ін. відомості з глибини віків аж до найперших спогадів про село впорядкувала Любов Здендяк.

Під час презентації Любов Здендяк розповіла, що найважче було впорядковувати інформацію про роки воєнного лихоліття 1939-1946 рр., коли наша земля стала ареною для двобою двох окупаційних режимів – червоної та коричневої чуми.  

“Ці розділи у книзі представлені виписками Підбузького райкому партії і спогадів очевидців. Але люди дуже неохоче ділилися спогадами про ці страшні часи – боялися. У 90-их рр. вдалося заглянути в архіви і  частина з них є у книжці. Це списки вивезених, репресованих з 1939 по 1955 рр. – звірені і уточнені в різних архівах Львова, Дрогобича”, – розповіла Любов Здендяк. 

Любов Здендяк

Пані Любов розповіла, що в книзі також представлений розділ із місцевими звичаями та традиціями, обрядовими піснями, такі як латканння, що вже майже не використовуються у наш час. А також давні світлини – такі, що вже навіть старші люди  не знають хто на них зображений. 

Релігійне життя старокропивницької громади від найдавніших часів і до сучасності, місце церкви в житті громади досліджував о.Василь Нагина. 

“У Любові Данилівни було багато інформації, але не систематизованої. І коли ми почали працювати, то ще деяку інформацію вніс я, особливо про церкву, працю з молоддю, коронавірус та війну. Тобто про більш сучасні події”, – розповів о.Василь.

Історія має здатність повторюватися

Священник також опрацював метричні книги, зібрав демографічну статистику у різні періоди історії села. Зокрема парох  розповів, що за період воєнного лихоліття населення Старого Кропивника зменшилося майже удвічі – з 1820 мешканців станом на 1939 рік після закінчення Другої світової війни у селі залишилося близько 900 мешканців. 

“Одні пішли на війну і не повернулися, багатьох вивезли, декому вдалося виїхати. Зараз ми знову переживаємо час війни, народжуваність у нашому селі знизилася до 4-5 дітей на рік, а помирає в середньому за останні роки до 15-20 мешканців. Молодь з села виїжджає, чоловіки пішли на війну. Це дуже тривожна статистика. Але, озираючись назад, вивчаючи нашу історію, ми бачимо, що Господь не покидає нас – подібне ми вже проходили, але село вистояло і відродилося. Сподіваємося, що з Божою поміччю ми переживемо і цей важкий період“, – зазначив о.Василь.

о.Василь Нагина

Священник також поділився, що відмічав для себе цікаві спостереження, коли прийшов у село, його місцеву специфіку, звичаї та традиції.    

Не залишилася буз уваги у книзі і місцева священна реліквія – Ікона Юрія на коні, яку у 2000-их роках віднайшли у місцевій дзвіниці після пожежі в церкві. Ікону  датують 14-15 ст., вона зберігається у Музеї Львова, а в Старому Кропивнику нещодавно відтворили та освітили її копію

“Це наш духовний місток, який єднає покоління що відійшли, із сучасниками”, – каже о.Василь.  

Люди хочуть, щоб їх пам’ятали

Співзасновник фонду Братів Дулібʼяників, депутат Львівської обласної ради Андрій Дулібʼяник у коментарі DrogMedia поділився враженнями від презентації. Меценат зазначив, що ця подія є знаковою для його рідного села. 

“Під час презентації книги я дізнався багато цікавих фактів про рідне село. Я щиро вдячний авторам книги Любові Данилівні та о.Василю, що взяли на себе таку важливу і відповідальну місію – тепер ми маємо що передати тим поколінням, що прийдуть після нас. Люди хочуть, щоб їх пам’ятали, бо те, що ми робимо сьогодні, уже завтра стане історією. І дуже важливо, що всі події давнини та нашого непростого сьогодення тепер зафіксовані у книзі”, – зазначив Андрій Дулібʼяник. 

Першими свої примірники отримали брати Андрій, Василь та Микола Дуліб’яники

Книгу “Історія виникнення, становлення та розвитку села Старий Кропивник” можна придбати за ціною її собівартості – 400 грн, а всі вторговані кошти скерують на підтримку ЗСУ. 

Віра ЧОПИК, фото авторки

Більше світлин з події – тут

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що у Орові на Дрогобиччині презентували книгу з історії села

Джерело