Теми насильства прийнято соромитись і деколи замовчувати. Але з огляду на те, скільки жінок, дітей та чоловіків потерпають від гендерно зумовленого насильства, ми не можемо оминути цю тему. Ми маємо говорити, діяти, допомагати. Адже кожна людина, незалежно від її статі, віку, професії, соціального статусу заслуговує поваги, гідного відношення до себе та щасливого життя.
Громадська організація “Дівчата” розпочинає масштабну медійну кампанію з протидії гендерно зумовленому насильству в межах проєкту «Багатосекторна підтримка жінок і дівчат, які постраждали від війни в Україні, з особливим акцентом на найбільш вразливі групи» за фінансової підтримки ActionAid.
Що ж таке гендерно зумовлене насильство?
В інформаційних джерелах це поняття трактують як порушення прав та свободи людини, що спрямовано проти певної статі.
Якщо простіше, то це спричинення шкоди людині іншої статті, ніж сам кривдник.
Яке буває насильство? Та як розпочинається цей цикл?
Доволі часто ми чуємо про випадки фізичного чи сексуального насильства. Але це не повний перелік можливих видів цього явища.
Зазвичай все починається з психологічного насильства, коли людина може словесно образити, знецінити іншу особу по типу “В тебе б без мене нічого не вийшло”, “Ти сьогодні жахливо виглядаєш, слідкуй за собою”. Це повторюється знов і знов та стає певною нормою для людини. Це може підсилюватись тим, що людина бажає нам лише найкращого і робить це лише тому, що інші ніколи нам не скажуть ніби-то “правду”.
Далі може додаватись економічне насильство, коли людина поруч намагається проконтролювати наш фінансовий стан, обмежувати нас в кишенькових грошах (якщо в нас спільний бюджет) або взагалі не давати кошти для власного користування. Також людина може забирати наші кошти.
Доволі часто в стосунках це виглядає доволі романтизовано, коли партнер чи партнерка просять не йти на роботу і обіцяють забезпечувати всім, що буде потребувати інша людина. А потім в один момент або контролює всі витрати, або жорстко обмежує кількість наданих коштів або самостійно купує все додому, навіть, засоби гігієни для партнерки.
Це все супроводжується нав’язуванням відчуття сорому та провини кривдником. Тому доволі часто постраждалі від насильства можуть бути впевнені, що вони самі винні в тому, що їм “не довіряють” чи вони самі “провокують” на таку поведінку.
Яка допомога може бути помічною?
- Важливо не залишатись на самоті в такій ситуації: звернутись до друзів за підтримкою чи до жіночих організацій, які працюють з темами насильства. Ви можете звернутися по допомогу до ГО “Дівчата”, написавши нам листа на пошту: [email protected].
- Залучитись підтримкою психолога, якому можете довірити свій досвід та озвучити його.
- Отримати правову консультацію для розуміння, що кривдник порушує ваші права та свободи.
- Для власного захисту рекомендовано залучитись підтримкою спеціалістів, які перераховані вище, та разом звернутись до поліції, зателефонувавши за телефоном 102.
Контакти установ, де ви можете отримати допомогу:
- Урядовий контактний центр – 1547 (з мобільного або стаціонарного)
Тут отримаєте консультацію, психологічну підтримку, зможете зареєструвати відповідне звернення до державних органів. Центр надає послуги безкоштовно та цілодобово.
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства – 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного).
Інформаційна, соціально-психологічна та юридична підтримка. Цілодобово, безкоштовно, анонімно.
- ГО “Дівчата” — громадська організація на підтримку жінок та дівчат-підлітків.
Надамо психологічну підтримку, первинну юридичну консультацію та спрямуємо до організацій та структур для подальших дій.
Ми поруч!
ГО “Дівчата”
https://www.facebook.com/lectures4girls
https://www.instagram.com/godivchata/
*Стаття створена та підтримується за фінансового сприяння ActionAid. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Дівчата” та не обов’язково відображає погляди ActionAid.
Залиште відповідь