Новини Дрогобич Освіта У Києві презентували 7 видання книги дрогобицьких науковців
У Києві в інформаційному агентстві «Укрінформ» 30 жовтня відбулась презентація вже сьомого видання книги викладачів філологічного факультету Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Василя Іванишина (1944-2007) та Ярослава Радевича-Винницького (1941 р.н.) «Мова і нація». Книга вперше була надрукована ще у 1990 році і відтоді багато разів перевидавалася.
Ініціювало презентацію видавництво «Крила» (директор Василь Лабайчук). Модерував захід уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Учасниками презентації стали: Дмитро Дроздовський, науковий співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка, головний редактор журналу «Всесвіт», секретар НСПУ; Богдан Червак, голова ОУН; Петро Іванишин (в режимі онлайн), доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри Дрогобицького педагогічного університету, син Василя Іванишина.
На презентації пролунали спогади про буремний час розвалу совєтської імперії, коли поставала книжка, про бурхливі процеси й надії національного відродження, про активну участь у них В.Іванишина та Я.Радевича-Винницького, про внутрішній обов’язок інтелігента перед рідним народом навіть у часи окупації, про історію створення «Мови і нації» (перше видання вийшло у 1990 р.), про важливість та актуальність цієї праці в наш час московсько-української війни, по те, чому книжці вдалося стати науково-популярним бестселером у сфері філології та націології, про важливість знання й усвідомлення рідномовних обов’язків громадянами України, про те, що в університетах і старших класах шкіл варто викладати саме дисципліни, які формують не лише елементарну грамотність, а й мовну свідомість, про необхідність державного утвердження української мови й культури, які забезпечують духовний фундамент кожної вільної й сильної національної держави, та ін.
Тарас Кремінь зазначив: «Найголовніше, що українська мова, і це вже аксіома, в умовах російсько-української війни відіграє надзвичайно важливу роль. Вона перестала бути явищем виключно культуральним. Явище і поняття української мови, так само як і її статус, є поняттям конституційним, яке становить основу нашої безпеки і оборони, підживлює нашу ідентичність, утверджує нашу віру і переконання в єдність і незламність української нації».
Він нагадав, що книга «Мова і нація» не втратила актуальності й сьогодні, адже висвітлює гострі проблеми не стільки філологічного, скільки філософського, безпекового й політичного рівня.
Кремінь відзначив, що останнім розділом книги є «Мовні обов’язки громадян», в останньому пункті яких вказано: «Нашому поколінню випало складне і відповідальне завдання — відродження української мови, державності, нації. За нас цього ніхто не зробить. Це наш історичний обов’язок, виправдання нашого перебування на цьому світі. Не перекладаймо цього тягаря на плечі нащадків, бо може бути запізно».
Директор видавництва «Крила» Василь Лабайчук пообіцяв продовжувати видавати літературу, що формує націоцентричний світогляд, а також заявив, що існує значний попит на презентовану книжку і він бачить перспективу у восьмому виданні «Мови і нації».
За повідомленням ДДПУ ім.І.Франка та УКРІНФОРМ
Залиште відповідь