На Львівщині на обліку перебувають понад 11 тисяч жінок, хворих на рак грудної залози

На Львівщині На Обліку Перебувають Понад 11 Тисяч Жінок, Хворих На Рак Грудної Залози (1)

Медики наголошують на важливості раннього виявлення захворювання.

Рак грудної залози — онкологічне захворювання, яке займає перше місце за рівнем захворюваності та смертності серед жінок у всьому світі. До прикладу, на обліку у Львівській області перебуває 11518 людей хворих на рак грудної залози.

Про раннє виявлення, скринінг та лікування розповіли сьогодні, 17 жовтня, під час брифінгу у офіційному медіацентрі Львівської ОВА.

«Ми вкотре хочемо привернути увагу усіх жінок до того, що при вчасному виявленні тієї чи іншої патології, вони зможуть зберегти своє життя.

Уже цьогоріч на Львівщині ми вперше виявили  близько 600 жінок з раком грудної залози. За даними Інституту раку на кожних 7-10 нових випадків припадає 2-3 смерті. І це дуже страхітлива цифра. Але ми повинні пам’ятати про те, що рак лікується і його можна вилікувати»,-  зазначила керівниця департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Літвінська.

Вона наголосила, що кожна жінка має самостійно, хоча б раз на місяць, оглядати свої грудні залози і при будь-якій підозрі одразу звертатися до сімейного лікаря. Окрім цього, важливо пам’ятати про фактори ризику, зокрема це наявність хворих родичів першої лінії, відсутність вагітностей і пологів, перша вагітність в 30 і більше років, вік понад 40 років, ранній початок менструації у віці до 12 років, пізня менопауза після 55 років, безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого часу, куріння, цукровий діабет, зловживання алкоголем, гіпертонічна хвороба, перенесений раніше рак грудей або рак яєчників тощо. Рак також може розвиватися після отримання травм грудей.

«Раз на два роки у віці після 40 років, жінки з профілактичною метою обов’язково мають проходити мамографію. Водночас кожна жінка, яка виявляє у себе хоча б мінімальні відхилення, має звернутися до сімейного лікаря. Відтак, сімейний лікар скеровує пацієнтку на узд грудних залоз чи мамографію», — додала Наталія Літвінська.

Сьогодні у приблизно 70% пацієнтів рак виявляють на першій-другій стадії, коли є значні шанси його вилікувати. Україна проводить  централізовані закупівлі необхідних лікарських засобів, лікування є безоплатним.

«Разом з тим на Львівщині у 24,7% пацієнтів виявляють рак грудної залози у занедбаному стані. Тому наголошуємо, що заклади охорони здоров’я мають мамографи. Вони законтрактовані з Національною службою здоров’я України на пакет «Мамографія». Карту місць надання послуг можна побачити на дашбордах НСЗУ. Також Національна служба здоров’я України для всіх громадян України розробила навігатор, де можна побачити перелік всіх послуг і місця їх надання. А якщо ви не користуєтесь інтернетом, тоді можна подзвонити на Гарячу лінію НСЗУ за телефоном 1677, де отримати вичерпну інформацію. Не нехтуйте своїм здоров’ям»,-  додала керівниця департаменту.

Як розповів генеральний директор Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Олег Дуда жовтень — місяць обізнаності про рак грудної залози. Відтак, у світі відомі артисти, політики, люди різних професій долучаються до того, щоб пропагувати здоровий спосіб життя і, власне, привернути увагу до проблематики раку грудної залози.

У Львівській області та Львівському онкоцентрі місяць обізнаності проходить під гаслом «Бережи себе, переконайся, що ти здорова!». Тож кожна жінка може прийти до Львівського онкологічного центру, або у скринінгові центри області та пройти необхідне обстеження.

«За 9 місяців 2024 року  ми взяли на облік 5443 пацієнти з онкопатологіями. З них 577 – це виявлений рак грудної залози.  І, власне, в третій-четвертій стадії з них 24,7%. Це на рівні минулого року хороша тенденція, адже це означає, що  не збільшилася занедбаність.

Проте, ми все ж таки хочемо звернути увагу, що такий відсоток занедбаності є досить високим. Він є набагато вищий, ніж в європейських країнах. І ми бачимо, що такі пацієнти потребують дороговартісного, агресивного лікування. Тобто це важче переносити і людині, яка хвора на цю недугу в третій чи четвертій стадії. Крім цього важко й державі, адже це лікування треба профінансувати, часто сучасними дорогими ліками. Якщо людина звертається до нас на ранній стадії, практично немає значного лікування, це невеличка операція, дуже часто одноденна, і часто можна повністю забути про цей серйозний діагноз», — зазначив Олег Дуда.  

Медики наголошують, що найкращий метод боротьби з онкологією це її раннє виявлення і скринінг.

«У нашій державі є програма скринінгу, який жінка у віці понад 40 років може пройти безоплатно за скеруванням сімейного лікаря. Це обстеження абсолютно безболісне та легке. Тому я закликаю всіх жінок не нехтувати собою, а звернутись до сімейного лікаря, взяти скерування і пройти таке обстеження», — додав керівник Львівського онкоцентру.

Прес-служба Лівівської обласної військової адміністрації