У музеї міста-курорту Трускавця облаштували інклюзивний простір —

Культура мистецтво Новини Трускавець  У музеї міста-курорту Трускавця облаштували інклюзивний простір

Музей міста-курорту Трускавця – це не просто відома історична будівля курорту – вілла «Саріуш», де ми можемо дізнатись про події давнього минулого нашого міста, регіону та України загалом. В музеї обговорюються надбання минувшини й у певному сенсі проєктується майбутнє. Тут презентують книги відомих письменників, експонують художні виставки, проводяться наукові та історичні конференції, а від початку повномасштабної війни музей відвідують військові, які перебувають на реабілітації в Трускавці. Для них підбирають теми, враховуючи індивідуальні потреби – від класичної екскурсії до відвідування експозиції «Повстанська криївка», яку проводять музейники, та інтелектуальної гри «Сіль за смаком» від Надії Гірко.

Захисники, які повернулись із фронту й у Трускавці зцілюють заподіяні ворогом тілесні рани, потребують особливої уваги й підтримки, адже важливим є заспокоєння душевних переживань. Відвідини музею стають терапевтичними для воїнів, вони радо приходять сюди щосереди за новими враженнями й теплим спілкуванням. Тому працівники музею задумались, як полегшити своїм особливим відвідувачам перебування та відвідування виставок. Розуміння проблеми малодоступності таких експозицій як «Повстанська криївка» підштовхнуло керівництво музею до ідеї створення інклюзивного простору, де музейні експозиції були б адаптовані до потреб усіх відвідувачів, особливо тих, які перебувають у інвалідних візках, або ж є тимчасово маломобільними, а також для незрячих та слабозорих людей.

Відтак командою відділу культури Трускавецької міської ради, колективом музею міста-курорту Трускавця у співпраці з Українським Культурним Фондом було впроваджено інклюзивний культурно-мистецький мультимедійний проєкт “Облаштування інклюзивного простору «Зв’язок поколінь: від УПА до ЗСУ». Він передбачає запровадження віртуальних екскурсій пов’язаних  з темою визвольної боротьби українського народу, створення аудіовізуальних експозицій про історію УПА. Для цього в залі музею, присвяченому новітній війні та нашим Захисникам, встановили нову мультимедійну техніку, яка буде допомагати усім, без винятку, відвідувачам гортати сторінки історії. Сенсорний стіл, перший в Україні, який виготовляли на замовлення спеціально враховуючи потреби людей з інвалідністю, мультимедійний стенд з біографіями та історіями про сучасних Героїв, які загинули у війні з окупантом.

Слід зазначити, що розділи, які представлені на мультимедійному столі створювались працівниками музею спільно з істориками та краєзнавцями, зокрема його директоркою Галиною Коваль упродовж останніх років. Сюди увійшли (у відео та аудіо форматі) життєписи відомих Героїв минулих часів, які проживали на території сучасної Трускавецької громади та важливі історичні факти часів героїчної боротьби за Україну, театралізовані спогади відомих упівців та багато інших цікавих історичних фактів, нарисів, мандрівок.

Із захопленням та подякою функціонал нового інклюзивного простору випробували запрошені військовослужбовці частини А7234 та психологиня реабілітаційного відділення Вікторія Бикова у середу, 9 жовтня. Вони слухали про повстанців, їхню мужність і боротьбу в часи Другої Світової Війни й величною тишею уважили момент, коли звучала присяга вояка Української повстанської армії. Наші новітні воїни, так само як і століття тому упівці, розуміли, що правдива історія об’єднує нас. Через увіковічення історичних подій та постатей, культивування образу відважного українця зможемо виховати гідне своїх Героїв покоління. Тож логічно, що вхід у новий інклюзивний простір буде відкритий для усіх, особливо для школярів, які лише починають свою життєву мандрівку.

Разом із військовими на презентації побував депутат Трускавецької міської ради, демобілізований військовослужбовець Володимир Стецівка. Він також відзначив чудову ідею оновлення музею та наголосив на тому, що історія твориться сміливими людьми, які прагнуть кращого життя для себе і своєї країни й навіть попри московський та більшовицький гніт вони залишаються героїчними постатями, яких досі бояться наші вороги. Міський голова Андрій Кульчинський привітав військових, які приїхали із різних міст нашої країни у Трускавці та подякував їм за те, що бережуть наш кожен мирний день, віддаючи життя та здоров’я у боротьбі з московитами. Він зазначив, що Україна наша спільна країна і війна з москалями також.  Це одвічна боротьба, адже ми не з книжок, а з розповідей реальних людей, які були у підпіллі та допомагали армії і провідникам УПА, знаємо яким тяжким і отруйним для нації є московське ярмо і як складно було нашим прадідам його зняти. Тож лише спільно ми здатні не допустити окупанта на нашу землю і зберегти Україну вільною, міцною та незалежною навіки для всіх майбутніх поколінь.

Пресслужба Трускавецької міської ради

Джерело