«Чому не можна підкидати і трясти дітей»: Багато батьків вважають, що з дитиною нічого не станеться

Напевно, ви не раз бачили фотографії в інтернеті, коли тато весело підкидає дитину вгору, а потім ловить її. Така от радісна розвага, як для батьків, так і для малюка, інформує Ukr.Media.

Здається, що в цьому немає нічого небезпечного. Багато батьків роблять це над м'яким ліжком і вважають, що з дитиною нічого не станеться.

Одного разу чотиримісячний малюк помер після такої розваги. Тато кілька разів підкидав дитину, і всім було весело. Потім малюка поклали в ліжечко. Через кілька хвилин він втратив свідомість. Батьки одразу ж викликали швидку допомогу, але врятувати малюка не вдалося. Попередня причина смерті — крововилив у спинний мозок. Таке дійсно трапляється з дітьми під час трясіння або підкидання.

Не можна підкидати і трясти дітей

Батьки часто вчиняють такі дії через незнання. Хтось підкидає дитину вгору, щоб її розвеселити. Хтось трясе дитину, яка плаче, від втоми. Всі ці дії можуть призвести до синдрому дитячого струсу, а в гіршому випадку до смерті.

Синдром дитячого струсу виникає через травму мозку, яка з'являється при швидкому, різкому трясінні або підкиданні дитини. В результаті цього мозок дитини струшується в черепі, що може викликати пошкодження нервових клітин і кровоносних судин. Цей стан часто пов'язаний з порушенням кровообігу в мозку і може призвести до різних симптомів, включаючи сонливість, дратівливість, блювоту, порушення сну та проблеми з харчуванням.

Цей стан може мати серйозні наслідки для розвитку і здоров'я дитини. Тому дуже важливо уникати різких рухів, трясіння або підкидання немовлят і маленьких дітей. Якщо у дитини з'явилися симптоми, що свідчать про можливий синдром дитячого струсу, необхідно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.

Чому це відбувається?

У малюків ще не зміцнів каркас шиї. При цьому голова велика і важка. Також судини немовлят відрізняються крихкістю. Всі ці характеристики в сукупності можуть призвести до крововиливу під час трясіння або підкидання.

Батьки під час гри можуть нанести дитині черепно-мозкову травму, яка в майбутньому може призвести до епілепсії, втрати слуху та зору, рухових порушень і проблем з навчанням.

Достатньо один раз струснути дитину, щоб отримати цей плачевний результат.

Симптоми такого дитячого струсу найчастіше з'являються одразу. Дитина стає сонливою або неспокійною, у неї може початися блювота.

Якщо батьки помітили якісь дивні прояви, необхідно терміново звернутися до лікаря. Дитині можуть призначити КТ і МРТ головного мозку. В таких випадках малюка оглядає офтальмолог, щоб підтвердити або спростувати крововилив у сітківку очей.

Лікування малюка

Чи можна запобігти негативних наслідків синдрому дитячого струсу? Тут все залежить від ступеня тяжкості травми. Лікуванням займається невролог, іноді екстрено потрібна допомога нейрохірурга. Часто батьки не помічають якихось явних проявів синдрому, тому втрачають час. Сильні прояви (судоми, блювота, втрата свідомості) вказують на довгий шлях реабілітації.

У нас в країні немає статистики щодо кількості дітей, які помирають або отримують травми внаслідок таких струсів. За даними США на рік реєструється близько 1500 подібних випадків.

Заколисувати чи ні

У батьків може виникнути питання — а чи можна заколисувати дитину? Заколисування має бути плавним і спокійним, тоді шкоди від нього не буде. А от нервове заколисування з трясінням може призвести до струсу мозку.

Якщо ви відчуваєте, що вже не витримуєте плач малюка, краще покласти його в ліжечко на пару хвилин і в цей час умити обличчя або випити води, щоб прийти до тями.

Фіолетовий плач

Найчастіше у батьків здають нерви під час так званого фіолетового плачу. Дитина кричить без зупинки, закочується і стає фіолетовою. Батьки в стані нервозності та занепокоєння починають трясти малюка, щоб заспокоїти його. Зазвичай батьків лякає багрове обличчя дитини, здається, що відбувається щось страшне. Насправді такий плач не несе небезпеки для немовлят (якщо йдеться про здорового малюка). Такий плач потрібно просто перечекати.

Як можна допомогти малюкові? Комусь підійде легке заколисування, когось заспокоїть колискова або тепла ванна. Батькам варто пробувати різні варіанти, щоб знайти те, що сподобається їхній дитині.

Джерело