Синдром втоми надниркових залоз — те, що ми приймаємо за депресію

Ноги ватяні, не ворухнутися. Серце ось-ось вискочить з грудей, вас обдає крижаним холодом, від страху зіниці розширилися. Ви готові тікати. (Адреналін — треба бігти). Або нападати! Вся ваша увага зосереджена на усуненні загрози. Ви готові битися не на життя, а на смерть. (Норадреналін — бий), інформує Ukr.Media.

Знайомі почуття?

За викид спеціальних гормонів (адреналін та норадреналін), які вас мобілізують у випадках небезпеки, відповідає мозковий шар надниркових залоз. У кірковому шарі утворюються альдостерон, кортизол, статеві гормони — вони відповідають за водно-сольовий баланс, адаптацію до стресу та статеву поведінку.

Надниркові залози — парні ендокринні залози, розташовані над верхньою частиною нирок.

У здорової людини при викиді гормонів спостерігаються нормальні реакції, які під час усунення загрози зникають.

Що буде, якщо система дасть збій, а саме: на які симптоми очікувати при синдромі втоми надниркових залоз?

  • Безконтрольне збільшення ваги, особливо у незвичних місцях: руки, спина, живіт
  • Зниження лібідо
  • Відчуваєте втому перед сном, але чините опір засинанню. Тяжке пробудження вранці, ігнорування біологічних ритмів: сон після 12, у деяких пробудження о 5-6 ранку, в інших ближче до години дня.
  • Стійка потреба у кофеїні, причому за нею можна відстежити стадію втоми надниркових залоз. Якщо організм ніяк не відгукується на стимуляцію кофеїном, все запущено.
  • Стресостійкість на нулі, звідси можуть з'явитися панічні атаки, хронічна тривожність, депресія, нав'язливі думки та стани.
  • Низький тиск і потяг до солоного та жирного.
  • Гіпотиреоз, який важко піддається терапії.

Знайомо? Звісно! Приховану та поступово наростаючу дисфункцію надниркових залоз має кожна друга жінка і кожен третій чоловік — не знаючи про це і ніяк не коригуючи ці порушення!

А тепер уявіть, як виснажуються надниркові залози, коли ви знаходитесь в стресовому стані постійно. І наскільки схожі прояви на знайомі багатьом «депресію» чи «кризу середнього віку».

Як перевірити та що робити?

Перевірити стан надниркових залоз можна здавши лабораторні аналізи на:

Кортизол у слині — причому збирати її доведеться чотири рази на добу: 7.00, 12.00, 17.00, 22.00.

Лептин у крові — гормон жирової тканини і голоду, дивимося на предмет лептинорезистентності, яка часто йде пліч-о-пліч з порушеннями надниркових залоз.

АКТГ у крові — адренокортикотропний гормон, референсні значення здачі о 9.00.

Інформація, представлена в цій статті, призначена виключно для ознайомлювальних цілей і не розглядається як заміна професійної медичної консультації, діагнозу або лікування.

Автор не рекомендує самостійно лікуватись або використовувати недоведені методи лікування. Нагадую, що звернення до лікаря та дотримання рекомендацій доказової медицини є єдиним вірним рішенням у боротьбі з різними захворюваннями.

Джерело