Колаж Сергія Поліщука / АрміяInform
Верховна Рада пропонує звільняти від кримінальної відповідальності за СЗЧ та дезертирство. Відповідний законопроєкт вже пройшов перше читання та був прийнятий за основу. За яких умов військовослужбовців не каратимуть у випадку прийняття законопроєкту, розповідає АрміяInform.
Законопроєктом передбачено внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України, а також до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Головні умови для звільнення від відповідальності:
- військовослужбовець ще до закінчення судового розслідування має заявити про намір повернутися на службу;
- командир військової частини має надати згоду на повернення такого військовослужбовця.
Важлива деталь: від кримінальної відповідальності зможуть звільняти лише у випадку, якщо правопорушення, передбачене статтями 407 та 408 кримінального кодексу, військовослужбовцем здійснено вперше. Більше про СЗЧ та дезертирство читайте в нашому матеріалі:
СЗЧ та дезертирство: у чому різниця і яка відповідальність
Як це має працювати?
Звільняти від кримінальної відповідальності зможе лише суд за клопотанням прокурора.
Тож в першу чергу потрібно буде повідомити прокурора про бажання повернутися на службу. Далі прокурор має отримати від військовослужбовця письмову згоду на звільнення від кримінальної відповідальності і письмову згоду від командира військової частини про можливість продовження проходження служби таким військовослужбовцем. Скласти клопотання та без проведення досудового розслідування в повному обсязі надіслати його в суд.
Якщо військовослужбовець на етапі досудового розслідування тримається під вартою, то він має право звернутися до прокурора з клопотанням про ініціювання перед слідчим суддею чи судом питання про скасування цього запобіжного заходу для продовження проходження служби. Таке клопотання має розглядатися невідкладно.
Коли поновлюватимуть на службі?
Якщо суд ухвалить рішення про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності, то служба поновлюється (контракт продовжується) з дня прибуття військовослужбовця до військової частини, або місця проходження служби. З цього моменту поновлюється виплата грошового та здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення, пільги й соціальні гарантії, встановлені законодавством України.
Ще раз зазначимо, що поки це лише законопроект, проголосований Верховною Радою в першому читанні. І норми, які прописані зараз, згодом можуть змінитися.
Олександр Марченко
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь