Чи ви достатньо високої професійної кваліфікації, щоб стати хорошим босом? Письменники Деніел Гоулман, Річард Бояцис і Енні Маккі вважають, що ні. На їхню думку, ключ до всього — емоційний інтелект. У своїй книзі вони визначили 6 стилів лідерства, які часто застосовують керівники, а також розповіли, як вони впливають на корпоративну культуру і моральний настрій у компанії, інформує gazetapo.lviv.ua.
Візіонерське лідерство
Такий лідер підштовхує людей до спільного бачення. Суть не в тому, як дістатися до мети, а в тому, щоб команда зрозуміла, куди ви хочете йти. На думку авторів, цей стиль найкраще підходить, коли потрібно знайти новий напрямок руху.
Плюс цього стилю в тому, що він дозволяє співробітникам шукати нові способи вирішення завдань та експериментувати. Невдачі допустимі і приймаються. Відповідно, співробітники можуть відчувати себе комфортно, пробуючи нові підходи.
Автори вважають, що цей стиль має найбільший вплив на корпоративну культуру. Багато компаній не мають місії або, принаймні, чітко сформульованого варіанту. Це призводить до того, що співробітники відчувають себе невмотивованими. Дуже важливо мати відповідь, "для чого" ви щось робите.
Коучинг-лідерство
Цей стиль керівництва, як видно з його назви, передбачає лідерство-наставництво. Такі речі як зустріч "сам на сам" зі співробітниками — типові для такого типу лідерів.
Єдина проблема з цим стилем лідерства полягає в тому, що залежно від способу його реалізації, така поведінка може сприйматися як мікроменеджмент і мати неприємні наслідки.
Варто виділити час на обговорення цих питань, щоб жоден співробітник не вважав, що ви займаєтеся мікроменеджментом. Нагадайте їм, що, зрештою, це їх рішення, а ви просто підказуєте і даєте поради, коли це потрібно.
На думку авторів, цей стиль дуже сильно впливає на культуру компанії. Одна з найбільших помилок, яку лідери роблять у цьому стилі — це фокус на поліпшенню слабких місць своїх співробітників. Якщо ви хочете досягти кращих результатів від своєї команди, потрібно зосередитися на їх сильних сторонах.
Тісно пов'язаний лідер
Цей стиль спрямований на установку зв'язку в компанії, створення більш гармонійного робочого місця, де всі знають і добре співпрацюють одне з одним. Якщо в колективі виникають розбіжності і комусь не подобаються деякі зі співробітників, цей стиль керівництва може допомогти виправити ситуацію.
Автори вважають, що цей стиль позитивно впливає на корпоративну культуру.
Демократичне лідерство
Суть демократичного стилю лідерства — у груповому прагненні до результату. Цей стиль лідерства найкраще використовувати, коли ви як лідер не на 100% впевнені, у якому напрямку рухатися, і хочете використовувати "мудрість натовпу", щоб прийняти рішення.
Для прийняття важливих або термінових рішень це, можливо, не найкращий підхід. У таких ситуаціях від лідерів у колективі очікується прийняття рішень за всю команди і впевненість в них. Автори вважають, що цей стиль позитивно впливає на корпоративну культуру.
Лідер, що встановлює темп
Цей стиль автори вважають "дисонуючим" стилем лідерства (негативним).
Такий лідер задає темп своїй команді. Він ставить цілі і очікує, що команда досягне цих цілей, незважаючи ні на що. Він багато чого вимагає від своєї команди. Зазвичай, такий лідер практично не дає ніяких детальних вказівок і очікує, що команда і так це знає.
Автори вважають, що такий стиль впливає на культуру, але, навпаки, в негативному ключі. Цей стиль керівництва часто веде до перевантаженості співробітників і вигорання. Такі лідери отримують результат у короткостроковій перспективі, але в довгостроковій цей стиль завдає великої шкоди моральному духу команди.
Командне лідерство
Таке лідерство пов'язане з почуттям страху.
Лідери представляються як холодні і бездушні. У більшості випадків цей стиль має дуже негативний вплив на корпоративну культуру. При цьому автори відзначають, що це як і раніше найбільш часто використовуваний стиль лідерства, хоча і найменш ефективний.
Існує зовсім небагато плюсів у цьому стилі, але при цьому цього багато мінусів.
Гоулман зазначає, що єдиний спосіб, коли цей стиль може бути ефективним — у кризовій ситуації, якщо необхідний терміновий розворот. Але в більшості ситуацій цей стиль не працює.
Залиште відповідь