За 3 місяці на Львівщині зафіксували 38 випадків найагресивнішого раку шкіри —

Львівська область Новини Охорона здоров’я  За 3 місяці на Львівщині зафіксували 38 випадків найагресивнішого раку шкіри

Це найагресивніший тип раку шкіри. Водночас у ранніх стадіях це онкологічне захворювання добре піддається лікуванню.

Зараз у Львівській області на медичному обліку перебуває 2060 людей із діагнозом меланома.

В.о. генерального директора Львівського онкоцентру Олег Дуда повідомив, що за три місяці 2024 року в нашій області вже виявили 38 нових випадків захворювання на меланому. У 14 людей захворювання діагностували під час профоглядів. У І та ІІ стадіях про свій діагноз дізнались 23 людини, в ІІІ стадії – 5 і 1 людина, дізналась, що захворіла вже у IVстадії.

«Ми прагнемо, аби у людей діагностували меланому якомога раніше, адже у пізніх стадіях лікування цього типу раку є надзвичайно складним та тривалим для пацієнта і дороговартісним для держави. В нашому онкоцентрі застосовують сучасний підхід у лікуванні меланоми, наприклад, визначення сторожових лімфатичних вузлів. Також у нас є великий досвід у застосуванні таргетної терапії та імунотерапії», – розповів Олег Дуда.

Першими симптомами розвитку меланоми можуть бути поява на шкірі нового пігментованого утвору або зміна родимки, котра уже була. Однак можливий розвиток і безпігментної меланоми, коли відсутня пігментація і розпізнати її дуже важко.

Аби не пропустити розвиток захворювання лікарі радять крім регулярних медичних оглядів, проводити самообстеження шкіри. Виявити зміни на своєму тілі вам може допомогти правило АКОРД.

АКОРД – це абревіатура, кожна літера якої відображає певну зміну пігментного новоутворення:

А – асиметрія (нерівність родимки при розділенні її умовною лінією наполовину),

К – край (нерівний, хвилястий, зубчатий, обірваний, розмитий),

О – окрас (зміна кольору як в сторону потемніння, так і посвітління або почервоніння),

Р – розмір (більше 6 мм, що дорівнює діаметру тупого кінчика звичайного олівця),

Д – динаміка (зміни у зовнішньому вигляді родимки або поява свербіжу, печіння, лущення, мокнуття або кровоточивості).

Існує також правило гидкого каченяти, засноване на тому, що всі родимки на нашій шкірі більш-менш однотипні, іноді двотипні (наприклад, є невеликі коричневі пласкі та більші, випуклі, що схожі на цвітну капусту). Поява родимки, яка відрізняється від інших, може свідчити про небезпеку.

Повністю убезпечити себе від розвитку меланоми неможливо. Але існують прості рекомендації, які можуть зменшити ризик цього онкозахворювання. Першим, що радять робити фахівці – уникати ультрафіолетового випромінювання. Варто також уникати надмірного відвідування соляріїв та використовувати сонцезахисні засоби при перебуванні на сонці. І, звісно, дуже важливо не ігнорувати профілактичні огляди у спеціаліста, адже він може точно встановити діагноз та підібрати оптимальний варіант лікування!

Також варто зазначити, що одна окремо взята ознака (наприклад, збільшення діаметра невуса понад 6 мм) не говорить про те, що у вас меланома шкіри, проте це означає, що Вам необхідно показати Вашу родимку лікареві, який оцінить клінічну картину в цілому, зробить дерматоскопію та за необхідності запропонує подальше обстеження і лікування.

Медики закликають кожного дбати про себе та рідних та відповідально ставитись до свого здоровʼя!

Фото ілюстративне

Джерело