Які негативні процеси може запустити організм при недосипанні: наслідки можуть бути серйозними

Постійний сон по п'ять годин на добу здатний запустити незворотні процеси в організмі, які призведуть не тільки до розладу сну, а й спричинять виникнення важких хвороб. Зокрема, регулярний недосип загрожує розвитком онкології та ожиріння, розповіли лікарі, інформує Ukr.Media.

Що буде з людиною, якщо спати по п'ять годин на день протягом тижня, місяця, року і більше? Якщо це сталося одноразово, організм може не відчути стресу, який встигне вплинути на працездатність, стомлюваність і продуктивність протягом дня. Але якщо людина систематично не висипається, то на тлі порушення циркадних ритмів в організмі запуститься каскад реакцій, які призводять до розладів сну, гормональних збоїв, а потім до ожиріння, порушення толерантності до глюкози, інсуліну і, як наслідок, розвитку цукрового діабету та онкології, попередили медики.

Вони зазначили, що на тлі хронічного недосипання можуть виникнути серйозні наслідки, пов'язані з порушенням енергетичного обміну і метаболізму загалом.

Відбудеться порушення вироблення кортизолу, мелатоніну, соматотропіну, з високою ефективністю відбуватиметься накопичення жиру, з'явиться високий рівень лептину і низький базальний рівень окислення ліпідів у крові. Усе це може призвести до переїдання, ожиріння, розвитку цукрового діабету другого типу, хронічного стресу, гіпертонічної хвороби, серцево-судинних захворювань, порушень менструального циклу, безпліддя і навіть онкологічних захворювань, зокрема раку молочних залоз. Одним словом, розвивається метаболічний синдром, сформований на тлі порушення циркадних ритмів, — розповіли фахівці.

Крім того, за їх словами, хронічний недосип позначається на психіці, емоційному стані та працездатності людини. Люди, які систематично не досипають, схильні до високого ризику стресу, емоційно лабільні, тобто не стійкі до стресових ситуацій. Такі люди, як правило, запальні, плаксиві, неенергійні, неуважні, значно знижується їхня фізична активність і лібідо.

Чи можна на вихідних "доспати" те, що "не доспав" протягом тижня? Так, звісно, якщо це разова ситуація, то нічого страшного не станеться. Але якщо це входить у спосіб життя, систематичну звичку, то починають розвиватися патологічні процеси. Це як спробувати наїстися про запас — просто неможливо, та й переїдання небажане, а в деяких випадках небезпечне для здоров'я. Так само як і виспатися про запас неможливо, також некорисний і пересип, оскільки він призводить до порушення циркадних ритмів. Якщо пересип стався одноразово, то людина зазвичай відчуває "розбитість" протягом дня, слабкість, можливі головні болі та низький рівень енергії, зазначили лікарі.

Також вони звернули увагу, що в разі недосипання дехто намагається розв'язати проблему кавою та енергетиками. За словами медиків, наразі є дослідження, які доводять, що енергетики та кава короткочасно підвищують рівень енергії, людині не хочеться спати перші 1-2 години після чашки кави, але на працездатність загалом не впливають, і зрештою людина, яка не виспалася, все одно має низьку працездатність.

Крім того, кофеїн вимиває деякі необхідні мікроелементи, наприклад магній, натрій, кальцій і вітаміни групи В, що, зрештою, теж негативно впливає на загальний стан організму і людини загалом. Для нормального самопочуття необхідно висипатися, але не пересипати, лягати спати до 23:00, а за годину до сну вимикати гаджети і телевізор, підсумували лікарі.

Джерело